۲ راس بچه بزکوهی در منطقه حفاظت شده سروآباد از مرگ نجات یافتند

[ad_1]

مسعود محمودی عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲ راس بچه بزکوهی که سن آنها سه و چهار روزه است به هوارنشینان ژونی در ارتفاعات سردشت روستای دل و روآر در بخش مرکزی سروآباد پناه آورده بودند.

وی افزود: چند نفر از جوانان این روستا با مشاهده این ۲ بچه بزکوهی که بشدت گرسنه بودند کمک و برای آنها شیر تهیه کرده و سپس به اداره حفاظت محیط زیست سروآباد اطلاع دادند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سروآباد یادآور شد: یکی از کارکنان این اداره که از اهالی روستای چشمیدر بخش مرکزی است سریع به محل اعزام و ۲ راس بچه بزکوهی را تحویل و در همان روستا از شیر گوسفند و بز اهالی برای این ۲ بچه بزکوهی شیر تهیه کرده و هم اکنون از آنها مراقبت می‌کند.

وی اضافه کرد: مادر این ۲ بچه بزکوهی ناپدید شده و امکان اینکه توسط شکارچیان غیرمجاز شکار شده باشد نیز وجود دارد.

محمودی گفت: باتوجه به ضعیف بودن این ۲ بچه بزکوهی و سن کم آنها، امکان رها کردن شان در منطقه نیست لذا با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان تا زمان رسیدن به وضعیت مطلوب جسمانی و توانایی لازم برای حفاظت از خود در این اداره نگهداری و سپس رهاسازی می‌شوند.

محمودی با قدردانی از اهالی منطقه و دوست‌داران حیات وحش گفت:‌ حفاظت از محیط زیست و گونه های جانوری و حیوانی کمیاب منطقه وظیفه همگانی است و مردم منطقه به خوبی نشان داده اند که حافظ حیوانات و محیط زیست هستند که این مهم نشان از  فرهنگ بالای مردم مرزدار دارد.

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو با وسعت ۵۷ هزار و ۲۳۶ هکتار در شهرستان سروآباد واقع شده است.

در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار، ۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

[ad_2]

Source link