یک سیستم اقتصادی

سوسیالیسم یک سیستم اقتصادی است که در آن صنایع اساسی متعلق به دولت یا بخش خصوصی تحت کنترل قدرتمند دولت است. یک کشور سوسیالیستی صنایع حساس و کلانی مانند حمل و نقل ، ارتباطات و خدمات را کنترل می کند. مشاغل کوچکتر و مشاغل کم اهمیت مانند خرده فروشی ممکن است متعلق به بخش خصوصی باشند. در درجه های مختلف ، دولت همچنین اهداف مشاغل ، قیمت ها و انتخاب کالاها و حقوق کارگران را تعیین می کند. کشورهای سوسیالیستی معمولاً سطح بالاتری از خدمات مانند مراقبت های بهداشتی و مزایای بیکاری را به بیشتر شهروندان خود ارائه می دهند تا بیشتر کشورهای سرمایه داری. در نتیجه ممکن است مالیات و بیکاری در کشورهای سوسیالیستی نیز بالاتر باشد. به عنوان مثال ، در سال 2017 ، بالاترین نرخ مالیات فردی در فرانسه 45 درصد بود ، در حالی که در ایالات متحده 39.6 درصد بود. با انتخاب هر دو کشور رئیس جمهور جدید در سال 2017 ، کاهش مالیات ممکن است یک وعده تبلیغاتی باشد که هم رئیس جمهور ماکرون و هم رئیس جمهور ترامپ به عنوان بخشی از برنامه های کلی اقتصادی خود در سال های آینده در نظر بگیرند. اقتصاد و تجارت

حسابداران فرانسه ، “خلاصه مالیات فرانسه 2017” ،   ، دسترسی به 15 مه 2017؛ “براکت های مالیاتی سال 2017” ،  ، به 15 مه 2017 دسترسی پیدا کرد.

بسیاری از کشورها از جمله انگلستان ، دانمارک ، هند و اسرائیل دارای سیستم های سوسیالیستی هستند اما این سیستم ها از کشور به کشور دیگر متفاوت است. به عنوان مثال ، در دانمارک ، بیشتر مشاغل خصوصی و اداره می شوند ، اما دو سوم جمعیت توسط دولت از طریق برنامه های رفاهی دولت تأمین می شوند.

سیستم های اقتصادی مختلط
سرمایه داری خالص و کمونیسم افراط و تفریط است. اقتصادهای دنیای واقعی در جایی بین این دو قرار می گیرند. اقتصاد ایالات متحده متمایل به سرمایه داری خالص است ، اما از سیاست های دولت برای ارتقاء ثبات و رشد اقتصادی استفاده می کند. همچنین ، از طریق سیاست ها و قوانین ، دولت پول را به افراد فقیر ، بیکار و سالخورده یا معلول منتقل می کند. سرمایه داری آمریکا سازمان های بسیار قدرتمندی را در قالب شرکت های بزرگ مانند جنرال موتورز و مایکروسافت تولید کرده است. برای محافظت از بنگاه ها و کارآفرینان کوچکتر ، دولت قانونی را تصویب کرده است که لازم است غول ها نسبت به رقبا ضعیف تر رقابت کنند.

از جمله ، کانادا ، سوئد و انگلیس نیز اقتصادهای مختلط نامیده می شوند. یعنی آنها بیش از یک سیستم اقتصادی استفاده می کنند. بعضی اوقات ، دولت اساساً سوسیالیست است و صاحب صنایع اساسی است. به عنوان مثال ، در کانادا ، دولت صاحب صنایع ارتباطی ، حمل و نقل و خدمات آب و برق و همچنین برخی از صنایع منابع طبیعی است. همچنین خدمات درمانی را به شهروندان خود ارائه می دهد. اما بیشتر فعالیت های دیگر مانند یک سیستم سرمایه داری توسط شرکت های خصوصی انجام می شود. در سال 2016 ، شهروندان انگلستان به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رای دادند ، اقدامی که برای نهایی شدن دو یا چند سال دیگر طول خواهد کشید. خیلی زود است که بگوییم تصمیم Brexit چه تاثیری بر اقتصاد انگلیس و سایر اقتصادهای جهان خواهد گذاشت.

سیمون کندی ، “جدول زمانی Brexit: از همه پرسی تا ماده 50” ، بلومبرگ ، http://www.bloomberg.com ، 20 مارس 2017.

معدود عوامل تولید متعلق به دولت در اقتصاد مختلط شامل برخی اراضی عمومی ، خدمات پستی و برخی منابع آب است. اما دولت از طریق مالیات ، هزینه و فعالیت های رفاهی به طور گسترده در سیستم اقتصادی درگیر است. اقتصاد همچنین به این معنا است که کشور تلاش می کند تا به بسیاری از اهداف اجتماعی – از جمله توزیع مجدد درآمد و بازنشستگی های بازنشستگی ، دست یابد ، که ممکن است در سیستمهای صرفاً سرمایه داری تلاش نشود.

اقتصاد کلان و اقتصاد خرد
وضعیت اقتصاد هم افراد و هم مشاغل را تحت تأثیر قرار می دهد. نحوه هزینه کردن پول (یا پس انداز کردن آن) یک تصمیم اقتصادی شخصی است. این که آیا شما در مدرسه ادامه می دهید و آیا به صورت نیمه وقت کار می کنید ، تصمیمات اقتصادی نیز هستند. هر مشاغل نیز در داخل اقتصاد فعالیت می کند. براساس انتظارات اقتصادی ، مشاغل تصمیم می گیرند چه کالایی را تولید کنند ، چگونه آنها را قیمت گذاری کنند ، چند نفر برای اشتغال ، چقدر می توانند این کارمندان را پرداخت کنند ، چقدر برای گسترش تجارت و غیره استفاده می کنند.

اقتصاد دارای دو زیر دریای اصلی است. اقتصاد کلان مطالعه اقتصاد به عنوان یک کل است. این مجموعه به داده های جمع آوری شده برای گروه های بزرگی از مردم ، شرکت ها یا محصولاتی که به عنوان یک کل در نظر گرفته شده است نگاه می کند. در مقابل ، اقتصاد خرد بر بخشهای جداگانه اقتصاد ، مانند خانوارها یا بنگاهها متمرکز است.

اقتصاد کلان و اقتصاد کلان چشم انداز ارزنده ای را برای اقتصاد ارائه می دهند. به عنوان مثال ، فورد ممکن است از هر دو برای تصمیم گیری در مورد معرفی خط جدید وسایل نقلیه استفاده کند. این شرکت فاکتورهای کلان اقتصادی مانند سطح ملی درآمد شخصی ، نرخ بیکاری ، نرخ بهره ، هزینه سوخت و سطح ملی فروش وسایل نقلیه جدید را در نظر می گیرد. از دیدگاه خرد اقتصادی ، فورد تقاضای مصرف کنندگان برای وسایل نقلیه جدید را در مقابل عرضه موجود ، مدل های رقیب ، هزینه های کار و مواد و در دسترس بودن و قیمت های فعلی و مشوق های فروش قضاوت می کند.

اقتصاد به عنوان یک جریان دایره ای
روش دیگر برای دیدن نحوه کارکرد بخشهای اقتصادی

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>