پیش نویس توافق نامه های روسیه با ناتو و ایالات متحده: در نظر گرفته شده برای رد؟

[ad_1]

روسیه بزرگترین زرادخانه هسته ای جهان و قدرتمندترین نیروهای نظامی متعارف در اروپا را در اختیار دارد. در حال حاضر، نیروهای روسیه – ناخوانده و ناخواسته – در اوکراین، گرجستان و مولداوی مستقر هستند. در حالی که افزایش قدرت نظامی روسیه در نزدیکی اوکراین جرقه بحران زد، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین خواستار تضمین های امنیتی الزام آور قانونی برای روسیه شد.

در 17 دسامبر، وزارت امور خارجه روسیه اقدام غیرمعمولی را برای انتشار پیش نویس توافق نامه های بین ایالات متحده و روسیه و ناتو-روسیه انجام داد که تضمین های مورد نظر مسکو را در بر می گیرد. ماهیت پروژه ها و نحوه اعلام آن توسط روس ها پیشنهاد جدی برای مذاکره را مطرح نمی کند.

اگر کرملین در مذاکرات جدی باشد و اوضاع در نزدیکی اوکراین را کاهش دهد، غرب ممکن است به برخی از عناصر این پروژه ها متعهد شود. با این حال، بسیاری از آنها به جایی نخواهند رفت – همانطور که مسکو مطمئناً می دانست.

پیش نویس توافقنامه ناتو و روسیه

پیش نویس روسیه “توافق تدابیر امنیتی برای فدراسیون روسیه و کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی” اعضای ناتو را ملزم می کند که متعهد به گسترش بیشتر ائتلاف، از جمله به ویژه در اوکراین، نشوند. همانطور که پوتین و دیگر مقامات روسیه بدون شک درک می کنند، اکنون در ناتو اشتیاق کمی برای قرار دادن اوکراین در مسیر عضویت وجود دارد. با این حال، ائتلاف سیاست باز دیرینه خود را تغییر نخواهد داد. این امر مستلزم اجماع است و تعداد کمی از متحدان، چه رسد به 30 نفر، موافق هستند که روسیه می تواند سیاست ناتو را به این طریق دیکته کند.

این نشان می دهد که موقعیت میانی “نه اکنون، اما هرگز” ممکن است راهی برای ضربه زدن به این جعبه خاردار در طول مسیر ارائه دهد. یعنی اگر مسکو بخواهد اوضاع را آرام کند.

یکی دیگر از اعضای پروژه روسیه از ناتو خواهد خواست که در کشورهایی که پس از می 1997 به این اتحاد ملحق شده اند، نیرو یا سلاح نداشته باشد. در همان ماه، ناتو متعهد شد که نیروهای جنگی قابل توجهی در اعضای جدید نداشته باشد و گفت: “قصدی ندارد هیچ برنامه و دلیلی برای استقرار تسلیحات هسته ای در قلمرو آنها وجود ندارد. از سال 1997 تا 2014، ناتو به صورت مجازی مستقر شد نه نیروها یا تجهیزات در کشورهای عضو جدید.

این وضعیت پس از فتح کریمه توسط روسیه تغییر کرد. ناتو اکنون یک گروه جنگی نسبتاً کوچک چند ملیتی در کشورهای بالتیک و لهستان به صورت چرخشی دارد. به سختی می توان دید که ناتو با خروج آنها بدون تغییر قابل توجهی در موضع نظامی روسیه موافقت کند. با این حال، پیش نویس توافق الزاماتی را برای توزیع مجدد نیروهای روسیه اعمال نخواهد کرد.

چنین مقرراتی در اتحاد شروع نمی شود. دیگران ممکن است دریافت مثبت تری دریافت کنند. اینها عبارتند از زبان در مورد مکانیسم های مشورتی، مانند شورای ناتو-روسیه، و ایجاد خط تلفن ناتو-روسیه. در واقع، ناتو پیشنهاد جلسات شورای ناتو-روسیه را داد، اگرچه مسکو روابط دیپلماتیک خود را با ناتو در ماه اکتبر به حالت تعلیق درآورد.

پیش نویس معاهده همچنین استقرار موشک های میان برد را در مناطقی که می توانند به قلمرو کشور دیگر برسند، ممنوع می کند. البته معاهده نیروهای هسته‌ای میان‌برد در سال 1987 همه موشک‌های میان‌برد آمریکایی و روسی را ممنوع کرد. استقرار موشک کروز میان برد 9M729 توسط روسیه با نقض این معاهده منجر به فروپاشی آن شد.

این ایده شبیه پیشنهاد پوتین در سال 2019 برای توقف استقرار موشک های میان برد در اروپا است. اگرچه ناتو این موضوع را رد کرده است، اما ممکن است ارزش بازنگری را داشته باشد، مشروط بر اینکه روسیه تأیید کند که برای 9M729 اعمال خواهد شد و اقدامات راستی آزمایی مناسب را در اختیار داشته باشد.

ممنوعیت هرگونه فعالیت نظامی ناتو در اوکراین، اروپای شرقی، قفقاز یا آسیای مرکزی پیشنهاد شده در پیش نویس معاهده بیش از حد است، اما ممکن است برخی اقدامات برای محدود کردن تمرین‌ها و فعالیت‌های نظامی به صورت متقابل امکان پذیر باشد. سابقه چنین مقرراتی مانند اقدامات اعتمادسازی و ایجاد امنیت در سند وین وجود دارد.

پیش نویس توافقنامه بین ایالات متحده و روسیه

پیش نویس “توافقنامه بین ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه در مورد ضمانت های امنیتی” نیز حاوی مفاد غیر قابل قبولی است. بعید است واشنگتن با الزام هر دو طرف “عدم اجرای تدابیر امنیتی … که می تواند منافع امنیتی اصلی طرف مقابل را تضعیف کند” موافقت کند. مسکو نشان داده است که تعریف بسیار گسترده ای از آنچه که معتقد است می تواند امنیت آن را تضعیف کند، دارد. به همین ترتیب، درخواست از ایالات متحده برای جلوگیری از گسترش بیشتر ناتو غیر واقعی است. واشنگتن با بستن «درهای باز» موافقت نخواهد کرد و حتی اگر هم بپذیرد، نمی تواند تمام 29 متحد دیگر را متقاعد کند که با تغییر سیاست موافقت کنند.

اگرچه ممکن است علاقه‌ای به پیش‌نویس توافقنامه موشک‌های میان‌برد ناتو و روسیه وجود داشته باشد، اما هیچ علاقه‌ای به پیش‌نویس مفاد پیمان آمریکا و روسیه وجود نخواهد داشت که عملاً موشک‌های میان‌برد آمریکا را از اروپا ممنوع می‌کند و در عین حال از اروپا خارج می‌شود. روسیه آزاد است که چنین موشک هایی را علیه کشورهای ناتو مستقر کند. این ماده که توانایی بمب‌افکن‌های سنگین و کشتی‌های جنگی سطحی را برای عملیات در آب‌های بین‌المللی و بر فراز آن محدود می‌کند، در واشنگتن یا در این رابطه در ارتش روسیه طرفدارانی پیدا نخواهد کرد.

سایر مقررات مربوط به فعالیت های نظامی ممکن است مورد بحث قرار گیرد. عاقلانه نیست که مسکو جهت سیاست خارجی کی یف را وتو کند. با این حال، نگرانی‌هایی که پوتین در اوایل ماه دسامبر ابراز کرد و پس از آن تکرار شد در مورد موشک‌های تهاجمی آمریکا در اوکراین که می‌توانند در عرض چند دقیقه به مسکو حمله کنند، سؤال دیگری را ایجاد می‌کند. پرداختن به این نگرانی ممکن است آسان باشد، زیرا هیچ نشانه ای وجود ندارد که واشنگتن تا به حال به آن فکر کرده باشد. همچنین می‌توان به نگرانی‌های مشابه روسیه، همراه با نگرانی‌های ایالات متحده (و ناتو) درباره برخی فعالیت‌های نظامی روسیه پرداخت.

پیش نویس مقررات، که مستلزم قرار گرفتن تمام سلاح های هسته ای در قلمرو ملی است، باید وارد مجمع دیگری شود. مقامات بایدن امیدوارند که با روسیه درباره همه سلاح های هسته ای آمریکا و روسیه گفتگو کنند. اینجا جای مناسبی برای این سوال است. اینکه آیا این الزام که همه سلاح‌های هسته‌ای مبتنی بر قلمرو ملی باشد برای واشنگتن قابل قبول خواهد بود یا نه به توافق کلی و مشورت با متحدان بستگی دارد.

پیشنهادات طراحی شده برای شکست؟

مفاد غیرقابل قبول در هر دو پیش نویس توافقنامه، انتشار سریع آنها توسط دولت روسیه و اصطلاحات ضروری که توسط مقامات روسی برای توصیف خواسته های مسکو استفاده می شود، این نگرانی را ایجاد می کند که کرملین ممکن است به دنبال رد آن باشد. مسکو با داشتن قدرت زیاد در نزدیکی اوکراین، می تواند این را بهانه دیگری برای اقدام نظامی علیه همسایه خود قرار دهد.

از سوی دیگر، اگر این پیش‌نویس توافق‌نامه‌ها یک پیشنهاد اولیه باشد و روس‌ها به دنبال تبادل جدی باشند که نگرانی‌های امنیتی دیگر کشورها را نیز برطرف کند، برخی پیش‌نویس مقررات می‌تواند مبنایی برای بحث و مذاکره باشد. هفته گذشته، شورای آتلانتیک شمالی گفت که ناتو “آماده گفتگوی معنادار با روسیه است”. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، این تز را تکرار کرد: «ما در 20 سال گذشته با روسیه درباره مسائل امنیتی اروپا گفت‌وگو کرده‌ایم… این گاهی منجر به پیشرفت و گاهی به بن‌بست شده است. اما ما اساساً برای گفتگو آماده ایم.»

تنش زدایی از وضعیت نزدیک اوکراین کمک زیادی خواهد کرد. مقامات ایالات متحده و ناتو در حالی که روسیه تهدیدی نظامی بر سر کی یف است، نمی خواهند شرکت کنند. مسئله دیگر فرم است. واشنگتن و مسکو می توانند گفتگوهای دوجانبه داشته باشند، اما مذاکرات باید شامل همه کشورهای درگیر از جمله اوکراین باشد. آمریکا و روسیه به خاطر سران اروپایی ها و اوکراینی ها نمی توانند معامله کنند. همانطور که سالیوان گفت: “بدون تو هیچ چیز برای تو نیست.”

طرفین باید پشت میز بنشینند و آماده پاسخگویی به نگرانی های امنیتی مشروع طرف مقابل باشند. توافق بر سر معنای «مشروع» ساعت ها طول می کشد. برای مثال، بعید است که ایالات متحده (یا ناتو) بر سر این اصل – که مسکو به عنوان یکی از طرف‌های قانون نهایی هلسینکی در سال 1975 با آن موافقت کرد – سازش کنند که دولت‌ها حق دارند مسیر سیاست خارجی خود را انتخاب کنند. موضوع فعالیت های نظامی در منطقه ناتو-روسیه موضوع دیگری است و ناتو قبلا آمادگی خود را برای تعهد در این زمینه نشان داده است.

این گفتگوها و انواع مذاکرات طولانی، پیچیده و دشوار خواهد بود. این همان کاری است که دیپلمات ها انجام می دهند. با این حال، شروع در این مسیر به سیگنال‌های بسیار متفاوتی با سیگنال‌هایی که غرب و اوکراین از مسکو در چند هفته اخیر دیده‌اند، نیاز دارد.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesPragmatic slotlarıNovagrahipercasino bedava bonuskorsan taksiPapaz Büyüsüelf bar 5000Omegle