پناهندگان سوری در اردن: یک دهه و در حال افزایش

[ad_1]

ده سال پس از آغاز جنگ سوریه، اعتراف به تلفات، ویرانی ها و بدبختی های انسانی دشوار است. جنگ ادامه دارد و کشور همچنان از نظر جغرافیایی، سیاسی و قومیتی و فرقه ای تقسیم شده است. سازمان ملل در سال 2021 بیش از 350200 مورد مرگ را ثبت کرد و آن را “عدم شمارش تعداد واقعی قتل ها” نامید زیرا این آمار از دستورالعمل های سختگیرانه ای پیروی می کرد که نام کامل، تاریخ مرگ و مکان متوفی را الزامی می کرد. آمار غم انگیز دیگر: بیش از نیمی از جمعیت سوریه قبل از جنگ با بیش از 6.8 میلیون پناهنده و حدود 6.7 میلیون آواره داخلی (آوارگان داخلی) به اجبار آواره شده اند.

بیشتر پناهندگان در کشورهای همسایه اردن (670000)، لبنان (844000) و ترکیه (3.65 میلیون) هستند. اینها پناهندگانی هستند که به درستی ثبت نام کرده اند. آخرین سرشماری اردن 1.3 میلیون سوری را شمارش کرده است، در حالی که لبنان ادعا می کند 1.5 میلیون سوری. اروپا میزبان بیش از یک میلیون پناهنده سوری است که بیشتر آنها در آلمان (59 درصد) و سوئد (11 درصد) هستند. ترکیه همچنان بزرگترین کشور میزبان جهان است (بیش از 4 میلیون – 92 درصد سوری) اما، بر اساس سرانه، لبنان و اردن اول و دوم در سطح جهان هستند. هر دو کشور همچنین میزبان آوارگان دیگر، به ویژه فلسطینی‌ها هستند – 200000 نفر در اردوگاه‌های لبنانی تحت محدودیت، و 2 میلیون نفر در اردن که بیشتر آنها به عنوان شهروند هستند.

از 672952 پناهجوی ثبت شده اردن، 19.5 درصد در اردوگاه ها (131300) زندگی می کنند—تقریباً همه در زعتری (81000) و ازرق (43934). 542000 باقیمانده بیشتر در مناطق شهری اردن هستند که در عمان (26 درصد)، اربید (18 درصد) و المفرق (12 درصد) متمرکز شده اند. تعداد بزرگسالان 314000 نفر بود که به طور مساوی بین مردان و زنان با 332000 کودک توزیع شده است. افراد بالای 65 سال (27000) 4.1 درصد از جمعیتی بودند که ماهانه تقریباً 2000 نوزاد رشد می کنند.

اردن به مبارزه اقتصادی ادامه می دهد. از سال 2011، تولید ناخالص داخلی و رشد اشتغال اردن به طور متوسط ​​سالانه 2.4 درصد بوده است که نتوانسته با نیروی کار جوان خود هماهنگ باشد. بیکاری در اوایل سال 2021 25 درصد بود و بیکاری جوانان به رکورد 48.1 درصد رسید. بدهی دولت مرکزی در اواخر سال 2020 بیش از 106 درصد تولید ناخالص داخلی بود که تنها در یک سال 10 درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش یافته است. این محیط سختی است که در آن می توان جمعیت زیادی از پناهندگان را پذیرفت.

حدود 80 درصد از پناهندگان سوری اردن زیر خط فقر هستند و 60 درصد خانواده ها در فقر شدید به سر می برند. این اعداد به دلیل بیماری همه گیر افزایش یافته است. توجه داشته باشید که تنها 15 درصد از اردنی ها زیر خط فقر قرار دارند، اگرچه این میزان نیز با شیوع همه گیر افزایش یافته است. همه‌گیری و تعطیلی آن به‌ویژه بر بخش‌هایی که پناهندگان در آن متمرکز می‌شوند مانند گردشگری، ساخت‌وساز، تجارت و خدمات مشتری تأثیر گذاشت. معیشت آسیب دید زیرا 68 درصد از پناهندگان شاهد کاهش درآمد ناشی از بیماری همه گیر بودند. بسیاری از سوری ها با 55 درصد بدهی برای نیازهای اولیه به شدت بدهکار هستند. بسیاری از دستاوردهای پناهندگان معکوس شده است. شاخص های امنیت غذایی در سطح سال 2014 است. بر اساس گزارش UNHCR، آژانس پناهندگان سازمان ملل، «تنها 2 درصد از خانواده های پناهنده می توانند نیازهای غذایی ضروری خود را بدون هیچ گونه استراتژی مقابله ای منفی، که شامل کاهش وعده های غذایی، بیرون کشیدن کودکان از مدرسه، ازدواج زودهنگام، و فرستادن اعضای خانواده به فرار می شود، تامین کنند. . . »

تحصیل در مدرسه نیز چالش برانگیز بوده است. در سال 2020، 145000 پناهنده سوری در مدارس اردن زندگی می کردند که بیشتر آنها در مدارس دو شیفتی بودند. در سال 2017، بیش از 40 درصد از کودکان ثبت نام شده از مدرسه خارج بودند. گزارش اخیر دیده بان حقوق بشر نشان می دهد که نرخ ثبت نام به طور فزاینده ای کاهش یافته است. مقصر فقر، فقدان وسایل حمل و نقل مناسب، کیفیت پایین آموزشی، ارزش پایین ادامه تحصیل با توجه به فرصت های شغلی محدود سوری ها، موانع ثبت نام اداری، و نبود محل اقامت برای کودکان معلول هستند.

مدرسه متوسطه نقطه شکست در این زمینه چالش برانگیز است. در مدارس ابتدایی، دولت اردن مدعی است که از نرخ ثبت نام جهانی 63 درصدی پناهندگان بهتر است. و در حالی که دولت می گوید 30 درصد از دانش آموزان سوری واجد شرایط در مدارس متوسطه ثبت نام می کنند، بررسی های دیگر به 15 تا 21 درصد اشاره می کند. در سطح جهانی این عدد 24 درصد است که بر چالش جهانی تاکید دارد. حتی برای کسانی که در مدرسه هستند، همه‌گیری، تعطیلی آن و تأثیرات اقتصادی آن، دسترسی به آموزش آنلاین را بسیار دشوار می‌کند و باعث تشویق بیشتر ترک تحصیل می‌شود. نتیجه کار بیشتر کودکان، ازدواج های کودکان و آینده های کوتاه مدت است. به خصوص دخترانی که سه برابر بیشتر از آنها در سوریه عروس بچه می شوند، آسیب پذیر هستند.

پناهندگان همچنین اغلب با چالش‌های پزشکی پیچیده، از جمله آسیب‌های جسمی و آسیب‌های روانی مواجه می‌شوند که همگی با شرایط بد کار، مسکن و بهداشت تشدید می‌شوند. بسیاری از مردم سوریه با بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا، دیابت، سرطان و غیره نیز مواجه هستند. در سال 2013، به پناهندگان سوری اردن دسترسی رایگان به مراقبت‌های بهداشتی اولیه و بیمارستان‌ها داده شد. در نوامبر 2014، دولت که غرق شده بود، مردم سوریه را ملزم به پرداخت نرخ غیربیمه اردنی کرد. هزینه های اضافی در سال 2018 وارد شد که برخی از هزینه ها را دو برابر و پنج برابر کرد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برخی حمایت های اضافی را ارائه می کند، اما بودجه یک عامل محدود کننده است. در واکسیناسیون کووید-19، پناهندگان از میزبان خود عقب می مانند. تا اکتبر 2021، 33 درصد از پناهجویان سوری 12 سال و بالاتر که در خارج از کمپ ها زندگی می کردند، واکسینه شدند. این تعداد در اردوگاه های زعتری و ازرق 55 درصد بود.

یک نظرسنجی بهداشتی UNHCR در سال 2018 که در سال 2021 تکرار شد، مقایسه های مفیدی را ارائه می دهد. آگاهی از گزینه های مراقبت های بهداشتی موجود از 83 درصد در سال 2018 به بیش از 50 درصد در سال 2021 کاهش یافته بود. دسترسی به مراقبت های دوران بارداری در هر دو سال به طور گسترده در دسترس بود و هزینه چالش اصلی بود. نرخ واکسیناسیون کودکان در هر دو سال بالا بود. بروز بیماری های مزمن در سال 2021 افزایش یافته بود، اما 87 درصد قادر به تهیه دارو در مقابل 52 درصد در سال 2018 نبودند. درصد زیادی برای خدمات مراقبت های بهداشتی در سال 2021 (77 درصد) و 2018 (78 درصد) هزینه کرده اند. هزینه ماهانه برای سلامتی تقریباً در هر دو سال یکسان بود و حدود 98 دینار اردن بود که به 44 درصد درآمد ماهانه در سال 2021 رسید.

جدای از روندهای نزولی در معیشت، آموزش و بهداشت، برنامه‌های کلیدی کمک‌های مالی مانند سیستم حمایت نقدی برنامه جهانی غذا (WFP) نیز با کمبود بودجه مواجه هستند. در ژوئن 2021، WFP اعلام کرد که 21000 پناهجو دیگر به دلیل کمبود بودجه کمک نقدی دریافت نخواهند کرد و 250000 پناهجو ممکن است با کاهش کمک غذایی مواجه شوند.

هیچ یک از این روندها پایدار نیستند. سوری های اردن به این زودی ها به تعداد قابل توجهی باز نخواهند گشت. از سال 2018، تنها 41000 نفر داوطلبانه بازگشته‌اند. گذشته از ویرانی‌های فیزیکی و اجتماعی جنگ، شرایط اقتصادی در سوریه افتضاح است و نقض حقوق بشر به وحشیانه‌ای مثل همیشه – حتی هدف قرار دادن عودت‌کنندگان با مجوزهای امنیتی سوریه. اسکان مجدد پناهندگان در کشورهای ثالث عملاً وجود ندارد و تنها 1 درصد واجد شرایط هستند و تنها 1396 نفر در سال 2020 اسکان داده شده اند.

اردن تا حد زیادی از لفاظی های تند ضد پناهجویان لبنان و همچنین روایت های ضد مهاجر ترکیه در امان مانده است. با این حال، اگر روند کاهشی در این شاخص ها متوقف نشود، ممکن است بحرانی در جبهه پناهندگان در اردن ایجاد شود. مفید خواهد بود اگر برنامه ای توسعه داده شود که قبل از آن پیشی گرفته باشد نه اینکه بعد از این واقعیت وارد شود و به یک بحران واکنش نشان دهد. یک توافق بلندمدت مانند توافق چند ساله اتحادیه اروپا و ترکیه برای کمک به پناهندگان ممکن است کارساز باشد. شاید باز کردن بیشتر بازارهای کار اردن به روی پناهندگان، یا نگه داشتن تعداد بیشتری از کودکان – به ویژه دختران – در مدرسه، در ازای کمک، به نفع اردنی‌های آسیب‌پذیرتر باشد. در حالی که پذیرش پناهجویان بیشتر توسط اعضای اتحادیه اروپا احتمالاً در این روزهای قلعه اروپا شروع کننده نیست، حمایت از کشورهای میزبان پناهندگان ممکن است گزینه مناسب تری باشد – به خصوص اگر برنامه های موثری مانند برنامه کمک نقدی WFP و برنامه های آموزشی و بهداشتی در حال انجام باشد. در حال حاضر در زمین هستند و فقط به بودجه اضافی نیاز دارند.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir