وسعت حیات وحش شیرکوه تفت ۲۰ درصد افزایش یافت

[ad_1]

حسین عباسیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سال گذشته اتفاق خوبی که برای شیرکوه افتاد ارتقای ۲ درجه‌ای سطح حفاظت آن به پناهگاه حیات وحش بود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۵۲ شیرکوه برخی مواقع حفاظت و زمان‌هایی هم رها می‌شد ادامه داد: از سال ۹۰  به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی و سال گذشته به پناهگاه حیات وحش به وسعت ۵۱ هزار هکتار ارتقاء یافت.

این مسوول از ۱۸ پرونده قضایی در زمینه شکار غیرمجاز در منظقه در یک سال گذشته خبر داد و اظهار کرد:  ۱۱ اسلحه قاچاق که اکثر آن جنگی بود از متخلفان ضبط شد.

عباسیان از پیشنهاد ۲ قرق حفاظت از حیات وحش هرکدام به وسعت ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتار خبر داد که در صورت تصویب می‌تواند به حفظ بیشتر حیات وحش در شهرستان کمک کند.

وی با اشاره به وقوع سه آتش‌سوزی در مراتع منطقه در سال گذشته یادآور شد: از مردم تقاضا می شود در هنگام حضور در مناطق ییلاقی آتش روشن نکنند و مواظب محیط زیست باشند.

سلسله جبال شیرکوه که در حوزه شهرستان‌های یزد، تفت و مهریز واقع شده، رگ حیاتی استان در تامین آب دشت یزد – اردکان است.

وجود ارتفاعاتی در این منطقه کوهستانی موجب بارندگی مناسبی می‌شود و تا حدودی از شدت آثار عرصه‌های داخلی و اطراف استان می‌کاهد و به همین دلیل منطقه شیرکوه از نظر اقلیمی متفاوت تر از سایر مناطق استان است.

این کوهستان بزرگترین منبع تأمین کننده آب حوزه دشت یزد – اردکان (به عنوان محور توسعه و قطب صنعتی یزد) است و تاکنون ۶۱۰ گونه گیاهی در آن شناسایی شده که از این تعداد ۹۱ گونه دارای ارزش حفاظتی ویژه و از بین آنها ۸۳ گونه گیاهی خاص است.

شیرکوه در دامنه جنوب غربی استان یزد واقع شده و بلندترین قله آن ۴۰۷۵ متر ارتفاع دارد.

مرکز شهرستات تفت در ۲۰ کیلومتری یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link