نخستین شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه در شازند بهره‌برداری شد

[ad_1]

این شهرک اولین مجموعه یکپارچه تولید مواد موثره دارویی در خاورمیانه است که در ۱۳ هکتار با طراحی ویژه و ایجاد انبار کالا و گمرک مرکزی، پساب و فاضلاب مرکزی، آزمایشگاه مرکزی و ایجاد شتاب دهنده‌های صادراتی ایجاد شده است.

مرحله نخست این شهرک شامل خط کامل تولید استامینوفن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان پنج میلیون دلار است که فروش سالانه آن حدود ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد ریالی و ۱۰ میلیون دلار از محل صادرات برآورد شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق ویدیو کنفرانس در آیین راه‌اندازی این طرح دارویی و سلامت، گفت: سال جهش تولید در تاریخ صنعت دارویی کشور ثبت می‌شود و ایران تمام تلاش را به‌کار گرفته تا از ظرفیت‌های بومی برای تامین نیاز دارو در کشور بهره بگیرد.

دکتر «سعید نمکی» افزود: دانشمندان و داروسازان باکفایتی در عرصه سلامت کشور  وجود دارد که باید از این مزیت در خلق افتخارات حوزه تولید و خودکفایی نهایت استفاده بشود.

وی بیان کرد: ۶ هزار تخت بیمارستانی در سال گذشته و یک‌هزار تخت آی سی یو  با دستگاه‌های ساخت داخل یک‌ ماه اخیر به ظرفیت درمانی کشور افزوده شده و در سال جهش تولید ایجاد هشت هزار تخت جدید و ۴۴ بیمارستان به همراه تجهیزات مورد نیاز از محل ظرفیت‌های داخلی هدف‌گذاری شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو در سال جاری نسبت به سال ۹۸ از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار امسال است.

دکتر نمکی اظهار داشت: ۷۰۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی پارسال در بحث دارو صورت گرفت و با وجود ۵۰ درصد نیازمندی کشور به ارز دارویی، ۲۰ درصد از سال ۹۷ کمتر مصرف شد.

وی اظهار داشت: کاهش ارز دارویی پارسال نسبت به مدت مشابه قبل آن  به‌صورت داوطلبانه و بدون فشار بانک مرکزی صورت گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: ۳۰ درصد تولیدات داخلی کشور پارسال با تکیه بر توان صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی و پرهیز از واردات ی‌رویه افزایش یافت.

دکتر نمکی عنوان کرد: صنعت دارویی کشور با ۲۰ درصد کاهش ارزبری به‌گونه‌ای اداره شد اقلام یک نسخه هم در دست بیماران بلاتکلیف و سرگردان نماند.

وی بیان کرد: نظام دارویی کشور پارسال شرایط سخت اما افتخار آفرین را تجربه کرد و در گام‌های بعدی با قوت از تولید داخل و پیشگیری از رویه افزایش صادرات حمایت می‌شود.

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو کشور نیز در جریان بهره‌برداری از این طرح دارویی  به بار نشستن آن را از مصداق‌های عینی جهش تولید عنوان کرد.

«محمدرضا شانه‌ساز» افزود: یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی فاصله‌گرفتن از خام‌فروشی و تکیه بر فرآوری با ارزش افزوده است که این مهم در صنعت دارویی کشور دنبال می‌شود.

وی بیان کرد: ایران پتانسیل‌ مطلوبی در حوزه سلامت و صنعت دارو دارد و با شناخت اصولی، برنامه‌ریزی و نظارت بهینه می‌توان بر توانمندی‌های داخلی تکیه کرد و روز به روز شاهد رشد و رونق این بخش بود. 

رئیس سازمان غذا و دارو کشور ادامه داد: ایران با مدیریت منسجم و همکاری هدفمند برخلاف تصور جهان توانست  در مدیریت بیماری کرونا با همراهی وزارتخانه‌های صمت و بهداشت  در ۴۵ روز برای تامین اقلام بهداشتی ، موادضدعفونی کننده و ماسک، و برخی از داروها خودکفا شده و به قطب تولید تبدیل شود.

شانه ساز اظهار داشت: دانش‌فنی و توان و پشتکار نیروهای انسانی در کشور به حدی است که می‌توان در حوزه دارویی به خودکفایی رسید و وابستگی‌ها را کم کرد.

معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این آیین گفت: کشورهای دنیا به ویژه ابرقدرت‌ها در میدان مسابقه مهار کرونا نمره‌های متفاوتی داشتند اما، کارنامه ایران در این حوزه با تلاش، صبر و حمایت و همکاری خوب مردم و مسئولان رتبه خوبی دارد.

« محمد صادق نیارکی» افزود: خوداتکایی از برنامه‌های مهم کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت است و امسال همه تلاش برای تحقق حداکثری توانمندی‌ها در بخش‌های مختلف به‌کار گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: ایران در نیمه دوم سال گذشته بدون پول نفت اداره شد و کوشش شد تا محدودیت‌ها به فرصت سازندگی اقتصادی تبدیل شود.
معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تعمیق ساخت داخل و اتمام طرح‌های نیمه‌تمام در دستور کار قرار دارد و قرار است تا پایان سال جاری یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال طرح در قالب هر هفته یک برنامه عمرانی در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی شود.

وی بیان کرد: در سال‌های نه چندان دور، واردات کشور ۸۰ میلیارد دلار داشت اما این میزان با توجه به توانمندی‌های داخلی و افزایش تولیدات داخلی به ۴۰ میلیارد دلار کاهش یافته و کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات و رسیدن به ۳۰ میلیارد دلار واردات تا پایان سال ۱۴۰۰ در کشور هدف‌گذاری شده است.

صادق نیارکی گفت: کاهش ارزبری در کشور با جدیت دنبال می‌شود و در این راستا همه بخش‌ها و ظرفیت‌ها باید پای کار باشند.

استاندار مرکزی نیز در جریان راه‌اندازی این طرح دارویی گفت: استان مرکزی قطب صنعت کشور است و در حوزه تولید اقلام دارویی نیز توفیق خوبی دارد و راه‌اندازی نخستین شهرک ماده موثره دارویی می‌تواند بستری باشد تا این خطه را در کشور به قطب تولید دارو تبدیل کند.

سید «علی آقازاده» افزود:برای ایجاد این شهرک مهم دارویی در شهرستان شازند تاکنون پنج میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده و این صنعت یکی از ظرفیت‌های تولیدی مهم برای استان محسوب می‌شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: ایران در بحث مقابله با ویروس کرونا در دنیا  پیشتاز است و حتی برخی از کشورهای پیشرفته با  کسب تجربیات جمهوری اسلامی در این زمینه عمل کرده‌اند.

آقازاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی  در بحث بهداشت و درمان موفقیت‌های زیادی داشته که  روز به روز در حال گسترش است و اوج موفقیت این بخش کنترل و مقابله با ویروس کرونا است.

وی گفت: استان مرکزی دومین استان درگیر با بیماری کرونا در کشور بود اما با تلاش‌های برنامه‌محور توانست به تثبیت نسبی بیمارید دست یافته و اکنون رتبه ۲۱ به لحاظ تعداد مبتلایان به این ویروس را دارد.

استاندار مرکزی افزود: این استان آمادگی جذب سرمایه‌گذاران واحدهای دارویی را دارد.

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران به‌عنوان شرکتی پیشرو در تولید محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله در منطقه خاورمیانه در شهرک صنعتی بازنه شازند ایجاد شده است.

فعالیت این واحد دارویی از سال ۷۴ با تولید انواع پلی‌اتیلن گلایکول‌های مورد نیاز در صنعت دارو آغاز شد و در گام‌های بعدی اقدام به تولید و عرضه انواع مختلف محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله از جمله نومیا فرمول‌های اتوکسیله، الکل‌های چرب اتوکسیله و اسیدهای چرب اتوکسیله کرده است.

استان مرکزی با سه هزار واحد صنعتی دومین قطب صنایع مادر تخصصی و قطب چهارم صنعت کشور است و مقام نخست را در تنوع محصولات تولیدی دارد.

[ad_2]

Source link