مقاومت در برابر حمله اردوغان به بهترین دانشگاه ترکیه یک سال بعد

[ad_1]

آغاز سال 2021 تکان دهنده بود، زمانی که جمعیت به ساختمان کنگره ایالات متحده، سنگر دموکراسی آمریکا، در تلاش برای جلوگیری از صدور گواهینامه انتخابات ریاست جمهوری حمله کردند. در همان زمان و دور از ایالات متحده، زمانی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، رئیس دانشگاه بوغازیچی در استانبول را به طور خودسرانه منصوب کرد، یک حمله کمتر قابل مشاهده به یکی دیگر از سنگرهای ارزش های لیبرال دموکراتیک آشکار شد.

از آن زمان، معلمان، دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان بوغازیچی – از جمله نویسندگان این اثر – و حامیان عموم مردم با استفاده از روش‌های ابتکاری به این تصمیم اعتراض کردند و مقاومت کردند. اردوغان عقب نشینی نکرده است، اما نتوانست اراده خود را بر دانشگاه تحمیل کند و آن را تحت حاکمیت انحصاری روزافزون خود قرار دهد. تجربه به‌دست‌آمده در بوغازیچی در سال گذشته نشان می‌دهد که با این وجود، استقامت و انعطاف‌پذیری، با انگیزه شیوه‌های لیبرال-دمکراتیک، همچنان می‌تواند همبستگی را برای مخالفت با حکومت خودسرانه تحریک کند. این درس برای کسانی که برای دفاع از آزادی ها و مخالفت با حکومت استبدادی در سراسر جهان مبارزه می کنند ارائه می دهد.

چه اتفاقی افتاد و چرا

اردوغان با حکم ریاست جمهوری برای یک شب در اولین روز سال 2021، پروفسور ملیح بولو را به عنوان رئیس بوغازیچی منصوب کرد. در انتخاب رئیس جدید از هیچ یک از اساتید دانشگاه مشورتی گرفته نشد. نام بولو توسط کمیته‌ای از شورای آموزش عالی (YÖK) پیشنهاد شده بود که هیچ یک از اعضای هیئت علمی بوغازیچی را شامل نمی‌شد، و به نظر نمی‌رسید که رزومه ضعیف یا مدارک تحصیلی مشکوک او که با اتهامات سرقت ادبی مشخص شده بود، مانع از آن شود. تنها صلاحیت او روابط نزدیک با رئیس جمهور ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) بود. به این ترتیب، بولو به جمع تعداد زیادی از روسای دانشگاه‌های ترکیه پیوسته است که مسیر شغلی مشابهی را دنبال کرده‌اند و بر وفاداری به جای شایسته‌سالاری و ایجاد اجماع تمرکز کرده‌اند.

با توجه به اینکه بوغازیچی به طور سنتی جهت گیری غربی ترکیه را نمایندگی می کرد و به دنبال آموزش ذهن های جوان دموکراتیک و قادر به تفکر انتقادی بود، این تصمیم تعجب آور نبود. کلاس ها به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود. به عنوان یک دانشگاه دولتی، این دانشگاه به دانشجویان مختلفی از سراسر کشور که فقط بر اساس شایستگی انتخاب می شوند، شهریه رایگان ارائه می دهد. هر فارغ التحصیل دبیرستان، صرف نظر از مذهب، پیشینه اقتصادی یا اجتماعی، در صورتی می تواند دانش آموز Boğaziçi شود که در آزمون سراسری طاقت فرسا کنکور سراسری که هر سال توسط نزدیک به 2.5 میلیون جوان برگزار می شود، کسب کند. این ویژگی ها با وعده اردوغان برای پرورش «نسل های پارسا» وفادار و غیرانتقادی همخوانی ندارد.

این مدرسه که در سال 1863 با نام کالج رابرت تأسیس شد، سرانجام در شبکه آموزش عالی ترکیه قرار گرفت و در سال 1971 به دلیل قرار گرفتن بر روی تپه ای مشرف به بسفر، به Boğaziçi تغییر نام داد. بوغازیچی در دوره‌ای دشوار در تاریخ کشور به خانه دانشجویانی با دیدگاه‌های سیاسی متفاوت تبدیل شده است و با توانایی خود در فراهم کردن فضایی که در آن فرهنگ تساهل در حمایت از تنوع حاکم است، متمایز شده است. سنت تساهل زمانی حفظ شد و آشکار شد که دانشگاه با رعایت ممنوعیت حجاب در اواخر دهه 1990 مخالفت کرد و از اولویت حق تحصیل حمایت کرد. رئیس دانشگاه در آن زمان در حال کار با همکاران خود بود تا روشی را معرفی کند که موسسات دانشگاهی رؤسای و روسای خود را انتخاب می‌کنند، در حالی که سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری «افقی، شفاف و فراگیر» پردیس را در مقایسه با روش‌های بسیار متمرکز، سلسله مراتبی و غیرمعمول ارزیابی می‌کرد. -حکومت شفاف ریاست جمهوری سیستم حکومتی که اردوغان در سال 2017 بر ترکیه تحمیل کرد

منوی اعتراض و مقاومت دموکراتیک

بارزترین چهره اعتراض تجمع روزانه در مقابل ساختمان رئیس جمهور با حمایت دانشگاهیان، دانشجویان و فارغ التحصیلان میهمان است که به ساختمان پشت کرده و پوسترهای کوچکی با شعارهای «نمی پذیریم، نمی پذیریم» در دست دارند. دست برداشتن از.” این عمل که در همه شرایط آب و هوایی و بدون ایجاد اختلال در تدریس و زندگی منظم آکادمیک در محوطه دانشگاه انجام می شود، در رسانه های اجتماعی به رسمیت شناخته شده و محبوبیت گسترده ای در رسانه های اجتماعی در برابر همه تلاش های رسانه های تحت کنترل دولت برای نادیده گرفتن یا کم اهمیت جلوه دادن اعتراضات به دست آورده است. بر اساس نظرسنجی ژانویه 2021، 73 درصد از پاسخ دهندگان از این جمله حمایت کردند که «استادان دانشگاه باید رئیس خود را انتخاب کنند» و بیش از 50 درصد از حامیان حزب عدالت و توسعه با انتصاب های متعهد سیاسی در چنین سمت هایی موافق نیستند. با این حال، به دلیل نظارت رؤسای منصوب اردوغان و پاکسازی های قبلی دانشگاهیان منتقد و مستقل، همبستگی محدودی از سوی دیگر دانشگاه ها وجود داشت. بدون شک، شیوه اعتراض پارک گزی در یک دهه پیش – که در آن مقاومت منفعلانه نیز توسط معترضان به کار گرفته شد – درهم شکسته شد و سپس با ابراز همبستگی آشکار که توسط دولت کم ارزش شده بود، جرم انگاری شد.

یک روش مقاومت بسیار کمتر قابل توجه این بود که دانشگاهیان خواستار اجرای دقیق اساسنامه دانشگاه و مخالفت با تلاش های رئیس جمهور برای دور زدن آن بودند. به عنوان مثال، یک مثال گویا، الزام به استانداردهای بالای تحصیلی و روند مناسب در انتصاب معلمان در مدارس و موسسات جدید است که با احکام اضافی ریاست جمهوری بر دانشگاه تحمیل شده است.

همچنین دانش پژوهان برای اعتراض به این احکام و نیز تصمیمات رئیس دانشگاه به دعاوی قضایی متوسل می شوند، مانند: اخراج معلمان و تعطیلی دوره ها یا تغییر رشته ها، در نتیجه استقلال گروه ها و دانشکده ها از بین می رود. نقض مقررات رویه ای در جلسات مجلس سنا و شورای اجرایی دانشگاه؛ و اخراج مدیران عالی رتبه و انتصابات نامنظم برای پرکردن پست هایشان، اخراج اخیر روسای به اتهامات واهی. در حال حاضر بیش از 20 پرونده از این دست وجود دارد.

روش دیگر احیای رویه معلمان برای انتخاب کاندیدای مورد نظر خود برای ریاست بود. این فرصت در ژوئیه 2021 به وجود آمد، زمانی که رئیس جمهور اردوغان بولو، مردی را که به عنوان رئیس دانشگاه منصوب کرده بود، با یک ضربه از کار برکنار کرد. با حرکتی هوشمندانه، دانشکده بوغازیچی، با تکیه بر تجربه هفت انتخابات گذشته، یک «رای عدم اعتماد» نمادین ترتیب داد که نام دو معاون رئیس جمهور بولو را که احتمالاً برای انتصاب اردوغان در نظر گرفته می شد، در برگه رای آورده بود. 746 محقق Boğaziçi (شامل معلمان پاره وقت و بازنشسته) در رای گیری مجازی شرکت کردند. این دو نامزد بیش از 90 درصد رای عدم اعتماد دریافت کردند در حالی که 17 نامزد دیگر رای عدم اعتماد گرفتند. جای تعجب نیست که اردوغان اراده دانشگاهیان بوغازیچی را نادیده گرفت و همچنان یکی از آنها به نام ناچی اینجی را به عنوان رئیس جدید منصوب کرد و بر اولویت های اقتدارگرایانه خود تأکید کرد.

دانشجویان و دانش آموختگان نیز فعال بودند. اولی در رپرتوار غنی از اعتراضات غیرخشونت آمیز در سال 2021 شرکت می کند، از سردادن شعارهایی مانند “ما متولی نمی خواهیم” و توزیع ویدئو در رسانه های اجتماعی تا خلع سلاح اطلاعات نادرست در رسانه های تحت کنترل دولت که دانشگاه بوغازیچی را به عنوان یک سنگر تبلیغاتی نشان می دهد. نخبه گرایی با این حال، خشونت پلیس علیه دانشجویانی که از حق قانونی خود برای اعتراض استفاده می کردند و درهای دانشگاه را با دستبند قفل کردند، دولت را در موقعیت بسیار ناخوشایندی در دادگاه افکار عمومی قرار داد، دادگاهی که از خرد رئیس منصوب اردوغان شگفت زده شد و به آن اجازه داد تا علیه دادگاه افکار عمومی آشکار شود. بهترین و باهوش ترین دانش آموزان کشور حبس بیش از 90 روزه دو دانشجوی معترض به دلیل پریدن از روی کاپوت خودروی رئیس جمهور همزمان با رویه گسترده تر دولت برای ابزاری ساختن جرم انگاری برای ساکت کردن مخالفان و معترضان بود. یک کمپین عمومی که توسط دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید سازماندهی شد، منجر به آزادی آنها در اوایل این ماه شد. فارغ التحصیلان همچنین از دانشجویانی که بورسیه آنها لغو شده بود حمایت کردند، کمک حقوقی ارائه کردند و آگاهی را در مورد مبارزه دانشگاه بوغازیچی برای آزادی آکادمیک در رسانه های اجتماعی و جایگزین افزایش دادند.

بخشی از مبارزه جهانی برای دموکراسی

اینکه این اشکال اعتراض در دفاع از خودمختاری دانشگاهی در کشوری رخ می‌دهد که با کاهش آزادی‌های رسانه‌ها، تضعیف شدید استقلال قضایی و فضای سرکوب‌گر فزاینده مشخص شده است – ترکیه در صدر فهرست کشورهایی است که شدیدترین کاهش آزادی‌ها را در چند دهه اخیر تجربه کرده‌اند. – دستاورد کوچکی نیست. این نشان می‌دهد که واقعاً چگونه می‌توان اشکال دموکراتیک مقاومت در برابر حکومت‌های استبدادی و خودسرانه را تحت نامطلوب‌ترین شرایط توسعه داد و چگونه در شرایطی که کنترل‌ها و موازنه‌های نهادی توسط قوه مجریه تضعیف می‌شود، می‌توان ائتلافی از طرفداران را بسیج کرد. نیروهای دموکراتیک فقط زمان نشان خواهد داد که آیا اعتراضات و مقاومت بوغازیچی از حکومت استبدادی فزاینده اردوغان جان سالم به در خواهد برد و به هموار کردن راه برای مخالفت های مسالمت آمیز گسترده تر در آینده کمک خواهد کرد – به ویژه اگر اردوغان تصمیم بگیرد که انتخابات ملی آتی را مختل کند. با این وجود، تجربه دانشگاه بوغازیچی را باید به عنوان نمونه ای الهام بخش از مبارزه گسترده تر در حمایت از ارزش ها و آزادی های دموکراتیک در سراسر جهان دانست.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themespragmatic slotlarıNovagrahipercasino bedava bonuskorsan taksielf bar 5000OmegleMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahisVan Escortdeneme bonusu veren sitelerbahis siteleriBağlama büyüsü