عطاری آنلاین دیجی کالا – خرید محصولات ارگانیک و طبیعی

جوادآباد(پانا) – واژه عطار به معنی عطر فروش و داروفروش است و عطاری شغل و عمل عطار است. کتاب دانش نامه عطاری، توسط محمد هادی عطار نژاد در ۲۴۶ صفحه به نگارش درآمده و در سال ۱۳۹۸ در نوبت اول به چاپ رسیده است. رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: با توجه به آسیبهای ناشی از سوء مصرف قرصهای ترامادول در افراد و گسترش روز افزون این قرص در جوامع مختلف و وابستگی افراد به قرص ترامادول در کنوانسیون مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل، این دارو تحت کنترل است، یعنی تاکید شده است که کشورها بر روی توزیع و مصرف آن نظارت درباره ی عطاری کافی داشته باشند.

متاسفانه مدتهاست عطاری در بحث ارائه خدمات ترک اعتیاد ورود کرده اند و این احتمال هم وجود دارد که در برخی از عطاریها داروهای مخدر از جمله متادون و حتی مواد مخدر عرضه شود. در دورۀ صفویه، عطاریهایی وجود داشته است که افراد به آنها مراجعه، و داروهای مورد نیاز خود را تهیه میکردند. داروهای گـــــیاهی همیشه در فرهنگ ما جایگاه خاصی داشتهاند و همه ما از گل گاو زبانها و گلختمیهایی که مادربزرگهایمان دم میکردند و برایمان معجونی شفا بخش بود، خاطره داریم. علیاصغر رضاپور عطار منطقه جوادآباد در گفتگو با پانا گفت: عطاریها، داروخانه و عطرفروشیها از هزاران سال پیش بودهاند و امروزه نیز ارزش داروشناسی خود را بیشتر بر پایهٔ ادویه و داروهای طب سنتی و گیاهی نگه داشتهاند.

او ادامه داد : کار عطاری یا طب سنتی از قدیم وجود داشته است؛ پدر و پدربزرگ من از قدیم عطار بودهاند و اینک راهشان را ادامه میدهم. پژوهشگر تاریخ شفاهی تربتحیدریه گفت: سیدحسن مدرسی نیز گرچه عطار اما معروف بود به مداوای جراحتها با ترکیبی دستساز از پرمنگنات و مرکوکروم، چنانکه خدمات وی برای درمان شهروندان انقلابی زخمی شده در درگیری با سرکوبگران رژیم ستمشاهی در خیزش مردمی نهم دی ماه سال ۱۳۵۷ تربتحیدریه ثبت و ضبط شده است. آن هم در شرایطی که ترامادول این روزها به عنوان یکی از داروهای اعتیادآور و روانگردان شناخته میشود و اعتیاد به آن بسیار خطرناک است.

170 نمونه داروی گیاهی از عطاری های شهر کرمان جمع آوری و شناسایی شدکه اکثریت این گیاهان متعلق به تیره های نعناع، جعفری و کاسنی هستند و از نظر اندام مورد استفاده، میوه و گل بیشترین موارد را تشکیل میدهند. براساس تحقیقات این گروه، بیش از 90 درصد از داروهای ترک اعتیاد گیاهی در عطاریها، حاوی داروی شیمیایی دیفنوکسیلات است و البته از آن خطرناک تر، داروهای اعتیادآوری مانند ترامادول و کدئین. البته هر سه دسته اجناس گفته شده در بازار بزرگ تهران هم یافت میشوند، اما طبیعتا قیمت بالاتری نسبت به مرکزهای تهیه دارند.