عادی سازی اسد و سیاست محو در سوریه

[ad_1]

در ماه مارس امسال، درگیری در سوریه یازدهمین سال خود را پشت سر می گذارد و پایانی برای آن متصور نیست. با نزدیک شدن به این سالگرد تلخ، اقتصاد سوریه سقوط کرد. قاچاق مواد مخدر به منبع اصلی درآمد رژیم تبدیل شده است. بیش از 12 میلیون سوری کمبود مواد غذایی ندارند. امنیت داخلی نامشخص است. شورش های سطح پایین در مناطقی که قبلاً توسط نیروهای رژیم اشغال شده بود، رخ داد. هسته های گروه دولت اسلامی در بخش هایی از شرق سوریه فعال هستند. با وجود آتش بس اسمی در شمال شرق، حملات رژیم و روسیه به غیرنظامیان تقریباً یک اتفاق روزمره است.

با این حال، حتی با این ارزیابی تلخ، رئیس جمهور بشار اسد در سال گذشته شاهد پیروزی های دیپلماتیک قابل توجهی بوده است. با آغاز به کار ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در جولای گذشته، عادی سازی اسد و رژیم او به سرعت در سراسر منطقه شتاب گرفت. امارات متحده عربی و بحرین سفارت های خود را در دمشق بازگشایی کردند. مقامات ارشد در چندین کشور عربی برای احیای عضویت سوریه در اتحادیه عرب، از جمله الجزایر که میزبان نشست آتی اتحادیه در ماه مارس خواهد بود، اصرار دارند. سوریه قبلاً به عنوان میزبان کنفرانس انرژی عربی در سال 2024 تعیین شده است. ایالات متحده کاهش تحریم ها را تمدید کرده است تا به یک خط لوله مصری اجازه دهد تا گاز طبیعی را از طریق سوریه به لبنان برساند، اگرچه این پروژه با موانعی روبرو شده است. این روند احتمالاً تنها در سال آینده شتاب خواهد گرفت. اگرچه دولت بایدن اصرار دارد که با عادی سازی روابط با اسد مخالفت می کند و تحریم های اقتصادی را حفظ می کند، اما متحدان منطقه ای ایالات متحده را که به دمشق روی آورده اند، اجباراً دفع نمی کند، حتی اگر اهداف سیاست ایالات متحده را تضعیف کنند.

رژیم های عربی که به عنوان حرکت از انزوای جنایی به دیپلماسی گام به گام توصیف می شوند، بهانه های زیادی برای عادی سازی اسد آورده اند. به نظر می رسد که به سوریه وزنه تعادلی عربی برای ایران می دهد. راهی برای کاهش مشکلات اقتصادی غیرنظامیان سوری؛ گامی در جهت بازگشت آوارگان سوری و بیمه در برابر پناهندگان بیشتر، که می تواند ثبات کشورهای همسایه را تهدید کند. با این حال، رایج ترین سخن این است که این تعهد انگیزه هایی برای رژیم اسد ایجاد می کند تا اصلاحات لازم را برای باز کردن جرثقیل های بودجه بازسازی اتحادیه اروپا و سوق دادن سوریه به سمت گذار سیاسی که در قطعنامه 2254 شورای امنیت خواسته شده است، اتخاذ کند. .

اگر تحریم ها نتوانسته رفتار رژیم اسد را تغییر دهد، بر اساس این استدلال، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به رژیم نشان دهیم از همکاری چه چیزی می تواند به دست آورد. این فرصت باعث شد که گیر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، عادی سازی را تحت عنوان تعهد تایید کند. او در دسامبر اظهار داشت: «هر ماه که می‌گذرد، آگاهی بیشتری نسبت به قبل احساس می‌کردم که گام‌های سیاسی و اقتصادی مورد نیاز است – و این که آنها واقعاً فقط می‌توانند با هم اتفاق بیفتند – گام به گام، گام به گام. ”

با این حال، به عنوان توجیهی برای امتیاز دادن به دمشق، این رویکرد که اسد را از نظر دیپلماتیک احیا می کند، کمی کمتر از یک اشتباه است. این ایده که رژیم اسد به عادی سازی با امتیازاتی از خود پاسخ خواهد داد، در مقابل هر آنچه می دانیم در مورد چگونگی حکومت اسد در سوریه برای بیش از 50 سال، می دانیم. این تعهد گام به گام نه تنها نتوانست حتی کوچکترین نشانه ای از تغییر در رفتار رژیم ایجاد کند، بلکه نتیجه معکوس نیز دارد.

به عنوان دلیلی بر کارآمدی نافرمانی، گام به گام به رژیم اسد مشروعیت بخشیده و قدرت می بخشد و عزم آن را برای رد سازش ها تقویت می کند و حل و فصل سیاسی درگیری در سوریه را از دسترس خارج می کند. همچنین سوری ها احتمالاً مزایای اقتصادی فرضی عادی سازی را نمی بینند. غارت و فساد مدیریت رژیم در کمک های بشردوستانه را در طول جنگ داخلی تعیین می کند. اکتشافات اقتصادی همواره توسط اسد و یارانش که منافع خود را با بی اعتنایی کامل به رفاه شهروندان عادی در انحصار خود درآورده اند، بدست آورده اند. دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم عادی سازی منجر به نتیجه دیگری شود.

نگران کننده نیست که طرفداران عادی سازی نسبت به شکست آن بی تفاوت باشند. آنها هیچ علاقه ای به برداشتن «گام های» بیشتر در پاسخ به پاسخ مثبت به ابتکارات قبلی نشان نداده اند. در واقع گام به گام به چارچوبی برای خلع سلاح دیپلماتیک یکجانبه تبدیل شده است.

علیرغم ادعاهای ایالات متحده بر خلاف این، عادی سازی همچنین تأثیر شدیدی بر تحریم ها خواهد داشت. دولت بایدن تمایل کمتری نسبت به سلف خود برای استفاده از تحریم های موجود تحت قانون حفاظت مدنی سزار سوریه نشان داده است. برای سایر کشورها، از جمله بازیگران منطقه، بهانه گام به گام بهانه ای مناسب برای نادیده گرفتن تحریم ها و تعمیق روابط اقتصادی با رژیم است. اردن و امارات متحده عربی در حال مذاکره با دمشق در مورد چگونگی احیای تجارت و سرمایه گذاری هستند. نماینده ویژه روسیه در سوریه پیش بینی کرد که تحریم ها در سال آینده کاهش یابد.

منتقدان تحریم‌ها می‌توانند از این فرصت استقبال کنند و استدلال کنند که آنها نتوانسته‌اند به هدف خود دست یابند و به غیرنظامیان سوری آسیب رسانده‌اند، در حالی که دشواری کمی بر نخبگان رژیم تحمیل می‌کنند. با این حال، در طرح چنین ادعاهایی، منتقدان اغلب عوامل دیگری را نادیده می گیرند که در مجموع بیشتر از تحریم ها در رنج مردم سوریه نقش دارند.

اینها شامل تخریب گسترده رژیم زیرساختی سوریه در دهه گذشته است. اسکان مجدد انبوه جمعیت؛ فروپاشی اقتصاد لبنان؛ تأثیر فساد و غارتگری رژیم بر بهبود اقتصادی سوریه؛ و امتناع حامیان بین المللی اصلی آن، از جمله چین و روسیه، از ارائه حمایت قابل توجه برای کمک های بشردوستانه یا بهبود اقتصادی. به بحران نان در سوریه فکر کنید که تحریم ها هیچ ربطی به آن ندارند. این عمدتاً نتیجه امتناع روسیه از فروش گندم به سوریه به عنوان ضربه‌ای به همه‌گیری کووید-19 است، آتش‌سوزی که مناطق وسیعی از زمین‌های قابل کشت را در تابستان 2020 ویران کرد – که به نظر می‌رسد بسیاری از آنها توسط رژیم ایجاد شده است – و خشکسالی متعاقب آن در استان های شرقی سوریه.

منتقدان تحریم‌ها همچنین آسیب‌هایی را که کاهش آن، حتی به طور ضمنی، وارد می‌کند نادیده می‌گیرند – نه تنها به قربانیان خشونت رژیم و منبع اهرمی که منتقدان اغلب آن را دست کم می‌گیرند، بلکه به قوانین بین‌المللی و هنجارهای جهانی که قابل اجراترین هستند. مکانیسم ها برای پاسخگویی رژیم اسد به خاطر جنایات و سوء استفاده هایش. این رژیمی است که کشتارهای دسته جمعی، استفاده سیستماتیک از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان، شکنجه، بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی، و اسکان اجباری میلیون ها غیرنظامی سوری را زیر نظر دارد.

به بیان ساده، اثربخشی تحریم ها را نمی توان تنها با این سنجید که آیا آنها رژیم را مجبور به تغییر رفتار خود می کنند یا خیر. به همان اندازه، اگر مهمتر نباشد، ارزش آنها در نشان دادن رد و انکار مشروعیت رژیمی است که مسئول جنایات علیه بشریت و نقض آشکار قوانین بین المللی است. در سال‌های اخیر، این جنبه از تحریم‌ها اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است زیرا محاکمه‌ها علیه مقامات رژیم اسد درگیر در شکنجه در تعدادی از کشورها از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا و هلند پیشرفت کرده است.

اگر دیپلماسی گام به گام به عنوان چارچوبی برای عادی سازی رژیم اسد اتخاذ شود، نتیجه نهایی این خواهد بود که مسئولیت وی در قبال ویرانی سوریه و هر آنچه همراه با آن است، پاک شود. روسیه، همراه با رژیم، سخت کار می کند تا این نتیجه را تضمین کند. ایالات متحده و متحدان اروپایی آن نباید مستقیم یا غیرمستقیم در چنین تلاش هایی شریک باشند. ایالات متحده باید بیش از تاکید مجدد بر تعهد خود برای حفظ تحریم ها علیه رژیم وحشی اسد انجام دهد. او باید از آنها استفاده کند و علناً اعلام کند که برای اعمال تحریم‌ها علیه هر طرفی که آنها را نقض کند اقداماتی را انجام می‌دهد و در صورت وقوع تخلف بلافاصله پیگیری می‌کند. علاوه بر این، باید روشن شود که تنها یک راه برای کاهش تحریم ها وجود دارد: پیشرفت قابل اثبات و غیرقابل برگشت به سمت یک انتقال سیاسی معنادار در سوریه، که در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است. در غیر این صورت، سیگنال وحشتناکی از بی‌تفاوتی آمریکا به جنایات رژیم اسد ارسال می‌کند و توانایی آن را برای جلوگیری از پیروی دیگر دیکتاتورها تضعیف می‌کند.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Mobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaTürk Telekom Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themesbuy instagram followersMobil Ödeme Bozdurma 1xbetElexbetCanlı Bahis SiteleriCanlı Bahis Siteleri