دیپلماسی زامبی و سرنوشت کمیته قانون اساسی سوریه

[ad_1]

در مارس 2011، مردم سوریه به خیابان ها آمدند و خواستار عزت و کرامت و پایان دادن به فساد بومی شدند. رژیم بشار اسد وحشیانه واکنش نشان داد و به سرعت ناآرامی های داخلی را به یک جنگ عمومی تبدیل کرد که نزدیک به 11 سال است که ادامه دارد. تقریباً برای مدت طولانی، بازیگران بین المللی استدلال می کردند که هیچ راه حل نظامی برای درگیری وجود ندارد. اگرچه موازنه نظامی روی زمین تغییر کرده است، اما تلاش ها برای مذاکره برای یک توافق سیاسی با شکست مواجه شده است، بدون اینکه هیچ چیز نشان دهنده سال ها میانجی گری به رهبری سازمان ملل بین رژیم اسد و مخالفان باشد.

روند موسوم به ژنو که تحت تأثیر نافرمانی و مانع تراشی رژیم اسد تضعیف شده است، به چیزی بیش از دیپلماسی زامبی تبدیل شده است و نه به دلیل این انتظار که کارساز باشد، بلکه به دلیل فقدان جایگزین و بی میلی ایالات متحده و آمریکا زنده نگه داشته شده است. اتحادیه اروپا چارچوب مذاکره واحد را که توسط همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است کنار بگذارد. گیر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل برای سوریه، که اکنون یک دیپلمات کهنه کار نروژی است، هر ماه شورا را با عباراتی به روز می کند که تا حد قابل پیش بینی تکراری شده اند: ما هیچ پیشرفتی نداشته ایم، اما فرصت ها باقی مانده است که باید بررسی شوند.

خوش بینی محتاطانه پدرسن مورد تحسین قرار می گیرد. هر چقدر هم که آرمان های او ساده باشد، دیگر هیچ راه معناداری برای نجات روند ژنو وجود ندارد. مقامات روسی از اینکه نتوانسته اند موقعیت راحت تری را برای موکل خود در دمشق ایجاد کنند ابراز ناامیدی کرده اند. همزمان، کشورهای منطقه روند عادی سازی تدریجی را آغاز کردند – برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم اسد و شروع گفتگوها برای تقویت تجارت و سرمایه گذاری – که هر گونه انگیزه برای تشویق اسد برای جدی گرفتن روند ژنو را بیشتر کاهش داد.

البته مذاکرات ژنو از همان ابتدا با فرصت های وحشتناکی روبرو بوده است. در دسامبر 2015، دو ماه پس از مداخله نظامی روسیه برای نجات دیکتاتور سوریه، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 2254 را تصویب کرد که خواستار برگزاری انتخابات عادلانه، قانون اساسی جدید و یک دولت معتبر، فراگیر و غیر فرقه ای شد. این قطعنامه امیدوار کننده ترین مبنای یک توافق سیاسی بود و باقی می ماند که چیزی بیش از یک برگ انجیر برای مشروعیت بخشیدن به وضعیت موجود است.

مطابق با روح این قطعنامه، استفان دی میستورا، سلف پدرسن از سال 2014 تا 2018، در تلاش است تا مذاکرات درون سوریه را به سمت یک توافق جامع چهار سبد سوری سوق دهد: یک دولت انتقالی غیر فرقه ای معتبر. قانون اساسی آینده؛ انتخابات تحت نظارت سازمان ملل؛ و حمایت از تلاش های ضد تروریسم در سوریه.

مخالفان رژیم اسد با وجود ملاحظات، با چارچوب دی میستورا موافقت کردند و با حسن نیت در مذاکرات شرکت کردند. با این حال، اسد هرگز به هیچ بخشی از روند سیاسی علاقه مند نبود. او یک بار عضویت سوریه در سازمان ملل را «بازی ای که ما انجام می دهیم» توصیف کرد. با آشکارتر شدن تأثیر مداخله نظامی روسیه، مذاکره کنندگان رژیم این روند را به یک شوخی تبدیل کردند. همچنین حمایت نظامی روسیه از اسد به اهرم سیاسی تبدیل نشده است. حتی زمانی که روسیه به بقای اسد و رژیم او متعهد است، سرمایه سیاسی خود را در یک فرآیند دیپلماتیک سرمایه گذاری می کند که آن را راهی برای یک توافق سیاسی بین المللی می بیند که تحریم ها و دسترسی به بودجه بازسازی را کاهش می دهد. با این حال، علیرغم وابستگی اسد به روسیه، او پیوسته روند ژنو را به سخره گرفت و از تمسخر آن امتناع کرد – درس عینی توانایی مشتریان ضعیف برای مقاومت در برابر فشار حامیان با نفوذ.

دی میستورا به کار خود ادامه داد، اما با بهبود موضع نظامی رژیم، اسد و حامیان روسی اش علاقه خود را به مذاکره درباره مسائل دشوار انتقال سیاسی و انتخابات زودهنگام از دست دادند و روند ژنو را به اصلاح قانون اساسی محدود کردند. با این حال، 18 ماه پس از تشکیل «کمیته قانون اساسی» طول کشید تا مذاکرات با پدرسن به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل از سر گرفته شود.

از زمان آغاز به کار، این کمیسیون 6 بار بدون پیشرفت چشمگیر در ژنو تشکیل جلسه داده است. از همان ابتدا، نمایندگان اسد موفق شدند مذاکرات را از مسیر خارج کنند، مسدود کنند و در غیر این صورت تضعیف کنند. روسیه هر از چند گاهی تلاش کرده است تا اسد را تحت فشار قرار دهد تا این روند را جدی‌تر بگیرد، اما بی‌نتیجه است.

سازش ناپذیری اسد نتیجه می دهد، همانطور که اغلب در گذشته اتفاق افتاده است. اخیراً به نظر می رسد که مسکو کاملاً از ژنو منصرف شده است. ماه گذشته، الکساندر لاورنتیف، فرستاده روسیه به سوریه گفت: “اگر کسی به دنبال ایجاد قانون اساسی جدید به نام تغییر اختیارات رئیس جمهور و در نتیجه تلاش برای تغییر قدرت در دمشق است، این بار به جایی نمی رسد.” اندکی پس از این بیانیه، ابراهیم الجباوی، یکی از 50 عضو جناح مخالف در کمیسیون قانون اساسی، در یک مصاحبه تلویزیونی استعفای خود را اعلام کرد. او بعداً گفت که بیانیه فرستاده روسیه “به من در مورد جملات قبلی خود اطمینان داد و به من اجازه داد استعفا دهم” و افزود که اکنون کمیته را بی فایده می داند.

آنچه به طرز دردناکی از بیانیه‌های رژیم روسیه و سوریه آشکار می‌شود این باور است که ژنو دیگر به عنوان راهی برای عادی‌سازی رژیم اسد مورد نیاز نیست. هجوم پایتخت های عربی به دمشق به اسد مشروعیت نخواهد داد. آنها همچنین کاهش تحریم ها یا حمایت غرب را برای بهبود به ارمغان نمی آورند. با این حال، با پیشرفت عادی سازی – و اگر و زمانی که عضویت کامل سوریه در اتحادیه عرب بازگردانده شود – رژیم اسد ممکن است در مسیر پذیرش بین المللی قرار گیرد، گناه آن برای جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت نفرین شده است. سپس روسیه می‌تواند کمی راحت‌تر نفس بکشد، زیرا می‌داند که در حفظ یک رژیم ناپایدار بی‌ثبات در نقش اصلی باقی نخواهد ماند.

اگر روند ژنو همیشه تمرین قدرت امید بر تجربه بوده است، اکنون به پوسته ای خالی تبدیل شده است، نوعی از دیپلماسی زامبی که باید از بدبختی خارج شود. با این حال، پایان دادن به این روند به این معنا نیست که سازمان ملل صرفاً در تلاش برای پاسخ به خشونت‌های گسترده علیه غیرنظامیان توسط رژیم اسد، به یک نظاره گر تبدیل خواهد شد. در عوض، سازمان ملل باید با جدیت بیشتری در کار مکانیسم های خود برای تعقیب عاملان جنایات جنگی در سوریه، به ویژه سازوکار بین المللی، بی طرفانه و مستقلی که مجمع عمومی برای این منظور ایجاد کرده است، سرمایه گذاری کند. او همچنین باید به طور جدی ایجاد یک مکانیسم اضافی متمرکز بر سرنوشت صدها هزار بازداشت شده و مفقود شده، عمدتاً به دست رژیم و همچنین توسط گروه های مسلح افراطی را در نظر بگیرد.

پایان ژنو به مخالفان سوری اجازه می دهد تا بر نهادسازی و بهبود حکومت در مناطق خارج از کنترل رژیم تمرکز کنند. تغییر تمرکز به این طریق مشروعیت اپوزیسیون را در میان حامیان بین المللی و مهمتر از آن در چشمان جمعیت ناراضی و فقیری که مدعی نمایندگی آن است، بهبود می بخشد.

به نوبه خود، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر بازیگران بین المللی باید به حمایت از قطعنامه 2254 ادامه دهند، سیاست تحریم های فعلی را حفظ کنند، فعالانه تر برای جلوگیری از عادی سازی رژیم اسد تلاش کنند، محاکمه ها را بر اساس اصل صلاحیت جهانی و حمایت کنند. سوری ها در مناطقی خارج از کنترل رژیم هستند تا به آنها کمک کند تا با ثبات تر حکومت کنند.

بنابراین، آنچه که پایان روند ژنو انجام می دهد، تغییر چشم انداز دیپلماسی سوریه است. چنین حرکتی چارچوبی را که به مانعی معکوس برای پیشرفت تبدیل شده است، از بین می برد. این ابزار جایگزین برای سازمان ملل متحد و سایر بازیگران برای شکل دادن به نتیجه درگیری سوریه، تضمین عدالت برای قربانیان رژیم و کمک به ثبات و امنیت بلندمدت مردم سوریه خواهد بود.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themespragmatic slotlarıNovagrahipercasino bedava bonuskorsan taksielf bar 5000OmegleMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahisVan Escortdeneme bonusu veren sitelerbahis siteleriBağlama büyüsü