دولت بایدن حق دارد تایوان را در اجلاس سران دموکراسی شرکت دهد

[ad_1]

دولت بایدن اخیراً ترتیباتی را برای شرکت تایوان در اجلاس سران دموکراسی که از 9 تا 10 دسامبر برگزار می شود، اعلام کرد. تماس آسانی نبود. سوال این نبود که آیا تایوان یک دموکراسی واقعی دارد یا خیر. آن را می سازد. رهبران جزیره و بسیاری از مردم آن مایل بودند که بسیار درگیر شوند و تجربه تایوان را به عنوان یک دموکراسی پر رونق به اشتراک بگذارند. مشکل دولت جمهوری خلق چین (PRC) بود که مدتهاست به دنبال حذف تایوان از سیستم بین المللی و رویدادهای چند جانبه مانند نشست سران بوده است. به نظر می رسد دولت بایدن به درستی سوزن را نخ کرده است و به تایوان شأن و منزلتی را که در این روند شایسته آن است، بخشیده است.

تکامل دموکراتیک تایوان

در اواخر دهه 1940، دولت جمهوری چین به رهبری چیانگ کای شک و حزب ناسیونالیست او (KMT) پس از شکست در یک جنگ داخلی توسط کمونیست های مائو تسه تونگ به تایوان نقل مکان کرد. برای چهار دهه بعد، جمعیت تایوان تحت یک سیستم استبدادی سختگیرانه زندگی می کردند که حقوق مدنی و سیاسی را به حالت تعلیق در می آورد، اجازه برگزاری انتخابات بیشتر در سطح محلی را می داد و انحصار قدرت را حفظ می کرد. اگرچه تایوان به تاریخ موفقیت اقتصادی تبدیل شده است، اما توسعه سیاسی آن کند شده است.

این در اواخر دهه 1980 به دلایل مختلف تغییر کرد. رهبر آن زمان، چیانگ چینگ کو (پسر چیانگ کای شک)، مصمم بود که دموکراسی را به تایوان بیاورد. جمهوری خلق چین برنامه اصلاحات اقتصادی خود را آغاز کرده بود و چانگ می خواست اصلاحات سیاسی را به پیش ببرد. او همچنین احتمالاً متوجه شد که دموکراسی‌سازی بهترین راه او برای حفظ حمایت و حمایت آمریکاست.

اما دلایل دیگری نیز وجود داشت. اپوزیسیون سیاسی افزایش یافته است و دولت را برای اصلاح در شرایط سخت تحت فشار قرار داده است. طبقه متوسطی پدید آمده است که به دنبال آزادی سیاسی بیشتر است. و کمی فشار از جانب کنگره آمریکا وجود داشت.

چانگ چینگ-کو در سال 1986، دو سال قبل از مرگش، انتقال دموکراتیک را آغاز کرد. جانشین او، لی تنگ هوی، این فرآیند را تکمیل کرد. اولین انتخابات ملی برای کل قوه مقننه در سال 1992 برگزار شد. اولین انتخابات ملی برای ریاست جمهوری در سال 1996 برگزار شد.

همانطور که یکی از ما (بوش) در کتاب اخیر خود، انتخابات دشوار، توضیح داد،،«چندین عامل این انتقال را قابل توجه کرد. اول اینکه بیشتر مسالمت آمیز بود. دوم اینکه به تدریج اتفاق افتاد. سوم، تحت رهبری لی، یک ائتلاف موقت و میانه‌روی متشکل از میانه‌روها از حزب حاکم، KMT، و حزب مخالف اصلی، حزب دموکراتیک مترقی (DPP)، عملاً در مورد دامنه و سرعت تغییرات به توافق رسیدند. بنابراین، تایوان به پوستری برای «موج سوم» دموکراسی‌سازی تبدیل شده است، که بسیار چشمگیرتر است زیرا این امر در زمانی اتفاق افتاد که تراژدی میدان تیان‌آن‌من و پیامدهای سرکوب‌گر آن در جمهوری خلق چین در حال آشکار شدن بود.

چین با دموکراتیک شدن تایوان به طرق مختلف برخورد کرده است. از یک سو، دولت جمهوری خلق چین مدعی است که تایوان بخشی از چین است و دو طرف تنگه تایوان باید متحد شوند. در سال 1981، او فرمولی را برای این امر پیشنهاد کرد که به نام “یک کشور، دو سیستم” شناخته می شود، همان رویکردی که در مورد هنگ کنگ اعمال شد. پیشنهاد پکن جذاب نبود، تا حدی به این دلیل که بسیاری در تایوان از نظر ایدئولوژیک ضد کمونیست بودند. به علاوه، «یک کشور، دو نظام» در بهترین حالت دموکراسی جزئی را ارائه می‌کرد و تایوان به سرعت در حال گذار به دموکراسی کامل بود. یکی از نتایج انتقال دموکراتیک تایوان این بود که مردم جزیره در مورد پذیرش توافقی که می‌توانست بین رهبران پکن و رهبران تایپه مذاکره شود یا خیر، نظر داشته باشند.

دموکراسی‌سازی بر روابط تایوان با چین نیز تأثیر گذاشته و سیل ایده‌ها را برای آینده تایوان به راه انداخته است. نگران کننده ترین برای پکن رویای برخی از DPP بود که تایوان باید یک کشور مستقل بدون پیوندهای حقوقی یا سیاسی با چین باشد. رئیس جمهور لی (1988-2000) و جانشین او، چن شوبیان (2000-2008)، اولین رئیس جمهور DPP، مسلماً ناسیونالیسم تایوانی را در مورد اهداف سیاسی ایفا کردند که رهبران چین آن را به عنوان حرکت های پنهان به سمت استقلال می دانستند. تنگه رو به رشد ناشی از نگرانی دولت های کلینتون و جورج دبلیو بوش بود که هر کدام برای کاهش خطر درگیری ناخواسته تلاش می کردند.

سیاست تایوان در سال 2008 با انتخاب ما یینگ جو از KMT تثبیت شد که معتقد بود تعامل چین بهتر از تحریک است. هم ما و هم جانشین او، کای ینگ ون، که برای اولین بار در سال 2016 انتخاب شد، به نظر می رسد که مواضع احزاب سیاسی خود را با ترجیحات مردم تایوان برای وضعیت موجود تنظیم کرده اند. نه استقلال و نه اتحاد برای رای دهندگان جذابیت زیادی ندارد. چین ادعا می کند که تسای یکی دیگر از مدافعان استقلال است، اما پرونده او اعتبار جدی به چنین ادعاهایی نمی دهد. او به راحتی در سال 2020 دوباره انتخاب شد.

اندازه گیری عملکرد دموکراتیک در تایوان امروز

از برخی جهات، دموکراسی تایوانی سزاوار همه تحسین هایی است که دریافت می کند. حقوق سیاسی محافظت می شود و به شدت اعمال می شود. مسائل سیاسی به شدت مورد بحث قرار می گیرد. جامعه مدنی سرزنده است. اعتماد به عادلانه بودن انتخابات بالاست. سه چرخش قدرت بین KMT و DPP وجود داشت.

از سوی دیگر، مشکلاتی وجود دارد: فساد سیاسی، دوقطبی شدن بین دو اردوگاه سیاسی، ظهور فرهنگ اعتراضی گاهی بی ثبات کننده، و اتکای فزاینده به همه پرسی برای به چالش کشیدن سیاست های دولت. به طور خلاصه، نیروهای سیاسی در مسدود کردن چیزهایی که دوست ندارند بسیار ماهر شده اند، اما سازش برای دستیابی به آنچه جامعه به آن نیاز دارد دشوار است.

چالش دیگری که نظام سیاسی تایوان با آن مواجه است، کارزار چندجانبه پکن برای تأثیرگذاری بر تصمیمات تایوان در مورد ترجیح قاره برای ادغام صلح آمیز است. چنین تلاش هایی اغلب در منطقه خاکستری بین مبادلات مسالمت آمیز و اقداماتی قرار می گیرند که می تواند منجر به درگیری شود. تلاش هایی که در این حوزه از اجبار بدون خشونت شامل کمپین های سایبری، تلاش های اطلاعات نادرست و اطلاعات نادرست، جریان های نقدی غیرقانونی به بازیگران سیاسی طرفدار اهداف پکن، ارعاب نظامی، سیاست های ترجیحی برای جذب مبتکران و شرکت های تایوانی به این قاره، و تلاش برای انزوای دیپلماتیک تایوان است.

در مجموع، چنین تلاش هایی با هدف تضعیف اراده مردم تایوان است. پکن ترجیح می دهد جامعه تایوان تقسیم شود. این سازمان به دنبال این است که مردم تایوان را مجبور کند تا اعتماد خود را به توانایی خود برای تضمین صلح و رفاه برای نسل های آینده از دست بدهند. آنها همچنین می خواهند این سوال را مطرح کنند که آیا ایالات متحده به حمایت از توسعه دموکراتیک تایوان متعهد است یا خیر. آیا واشنگتن مایل به پرداخت هزینه ها و ریسک در روابط با پکن است تا راه را برای حل مسالمت آمیز اختلافات بین تنگه و راهی که منعکس کننده اراده مردم تایوان باشد باز نگه دارد؟

تیم بایدن تماس درستی دارد

این شرایطی بود که در آن دولت بایدن تصمیم گرفت تایوان را در اجلاس سران دموکراسی شرکت دهد. دولت با این انتخاب مواجه شد که تایوان را از اجلاس در تلاش برای تثبیت روابط با پکن، یا دعوت از تایپه برای مشارکت، با تشخیص اینکه تایوان می‌تواند سهم قابل توجهی داشته باشد، مواجه شد.

در یک سطح اساسی تر، دولت بایدن ممکن است به این نتیجه رسیده باشد که اگر تایوان را از اجلاس خود خارج کند، درخواست هایش برای مشارکت معنادار تایوان در جامعه بین المللی پوچ به نظر می رسد. تصمیم او برای حضور آدری تانگ، وزیر دیجیتال و نماینده تایوان در واشنگتن، بی هیم شیائو، بر اساس سابقه قبلی مشارکت تایوان در تلاش‌های ائتلاف به رهبری ایالات متحده است. مقامات تایوانی قبلاً نقش فعالی در ائتلاف‌های تحت رهبری ایالات متحده برای دفاع از آزادی مذهبی و مقابله با گروه دولت اسلامی داشته‌اند.

ترکیب تانگ و هسیائو برای نمایندگی تایوان یک انتخاب هوشمندانه است. تانگ با توجه به تجربه نوآورانه‌ای که در تلاش‌های تایوان برای مقابله با اطلاعات نادرست و اطلاعات نادرست رهبری می‌کند، یک سلبریتی پیشرو در دنیای دموکراتیک است. او و تیمش یک سیستم واکنش سریع برای مقابله با تلاش‌های پکن برای دستکاری گفتمان عمومی تایوان راه‌اندازی کرده‌اند که اغلب از طنز برای کشف منابع اطلاعات مخرب استفاده می‌کنند. هسیائو از مشاوران مورد اعتماد پرزیدنت تسایی است که روابط قوی در سراسر طیف سیاسی در ایالات متحده ایجاد کرده است. آنها با هم قادر خواهند بود بطور مقتدرانه از طرف تایوان صحبت کنند و کمک های معناداری به اهداف جلسه برای محافظت در برابر اقتدارگرایی، مبارزه با فساد و ترویج احترام به حقوق بشر ارائه دهند.

اگرچه می توان انتظار داشت پکن به شرکت تایوان در این اجلاس اعتراض کند و خواستار فحاشی در ترویج “نیروهای استقلال تایوان” آمریکا شود، مقامات چینی احتمالاً به طور گسترده تر از دخالت تایوان با این اجلاس مخالفت خواهند کرد. به عنوان مثال، سفرای چین و روسیه در ایالات متحده در مقاله ای مشترک، این اجلاس را تلاش واشنگتن برای تقسیم جهان به بلوک ها توصیف کردند. آنها استدلال می‌کنند که ایالات متحده حق قضاوت در مورد سیستم‌های حکومتی دیگران را ندارد و استدلال می‌کنند که حکمرانی مؤثر باید بر اساس اینکه آیا منجر به توسعه اقتصادی، ثبات اجتماعی و پیشرفت و زندگی بهتر برای مردم می‌شود یا خیر سنجیده شود.

باید بحث عادلانه ای در مورد اینکه آیا میزبانی آمریکا از اجلاس سران و انتخاب این کشور برای دعوت و حذف چه کسانی کمک بیشتری به حمایت یا تضعیف اهداف جهانی گسترده تر خواهد کرد، وجود داشته باشد. با کنار گذاشتن موضوعات گسترده تر، دولت بایدن تصمیم معقولی گرفت که تایوان را نیز شامل شود و از وزیر تانگ و نماینده شیائو دعوت کند تا درباره تجربه تایوان صحبت کنند.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir