دموکراسی آفریقایی در سال 2022: 3 گزینه برای تماشا

[ad_1]

طی 12 ماه گذشته، مسیر دموکراتیک آفریقا بسیار متزلزل بوده است، از اعتراضات در اسواتینی، سوازیلند که خواستار پایان دادن به سلطنت مطلقه در این کشور، تغییر مسالمت آمیز قدرت در زامبیا و کودتای نظامی در سودان بود که جنبه شکننده کشور را تضعیف کرد. انتقال سیاسی

در سال 2022، رویدادهای سه کشور کلیدی – آنگولا، کنیا و سنگال – سیگنال مهمی از مسیر حرکت قاره را ارائه خواهند داد. هر سه کشور با انتخابات محلی و ملی مهم روبرو هستند. نتیجه این انتخابات تأثیر قابل توجهی بر دورنمای معکوس کردن فرسایش دموکراتیک، میزانی که جامعه مدنی و نهادهای اپوزیسیون می‌توانند رهبران را مسئول بدانند، و مجموعه تاکتیک‌های آتی که توسط مقامات فعلی برای حفظ قدرت استفاده می‌شود، خواهد داشت.

انتخابات محلی سنگال: نبرد برای داکار

در 23 ژانویه 2022، سنگالی ها برای شهرداران 550 شهرداری در این کشور رای خواهند داد. شهرداران کنونی، که تقریباً همگی به ائتلاف حزب بنو بوک یاکار (BBY) رئیس جمهور مکی سول تعلق دارند، از سال 2014 بر سر کار بوده اند و از نظر قانونی فقط ملزم به خدمت برای یک دوره پنج ساله بودند. با این حال، انتخابات شهرداری که در ابتدا برای ژوئن 2019 برنامه ریزی شده بود، چهار بار به تعویق افتاد.

انتخابات محلی آتی به چند دلیل مهم است. اول، آنها یک همه پرسی برای ریاست جمهوری سال هستند که قدرت های دموکراتیک کشور را در سال های اخیر خدشه دار کرده است. در واقع، خانه آزادی اخیراً سنگال را عقب‌نشینی از یک رژیم «کاملاً آزاد» به یک رژیم «تا حدی آزاد» توصیف کرده است. این کاهش تا حدودی به دلیل تغییرات در قوانین انتخاباتی است که دولت سال در سال 2018 برای محدود کردن معیارهای صلاحیت برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 به اجرا درآورد، ترس از نقض قانون اساسی و نامزدی برای سومین دوره، و مداخله مکرر وی در قوه قضاییه. برای تضمین محاکمه رهبران مخالف محبوب. در چند سال گذشته، شکایت های مشابهی علیه کریم وید، وزیر سابق دولت، خلیفه سول شهردار سابق داکار و عثمان سونکو، نماینده پارلمان مطرح شده است. تظاهرات خیابانی گسترده در ماه مارس و نوامبر 2021 علیه دستگیری رهبران اپوزیسیون به شدت خشونت آمیز بود و حداقل 10 نفر را کشت و نگرانی ها را در مورد میزان درگیری که می تواند انتخابات ژانویه را دور بزند، افزایش داد. تقریباً 20 حزب اپوزیسیون قبلاً تحت ائتلاف Yewwi Askan Wi (آزادی مردم در وولوف) به رهبری سونکو به نیروهای خود ملحق شده اند تا برای کنترل شهرداری مبارزه کنند.

دوم، انتخابات آتی تعیین خواهد کرد که چه کسی داکار، پایتخت کشور را که از سال 2009 به عنوان سنگر مخالفان باقی مانده است، اداره خواهد کرد. درصد فرصت های شغلی در کشور نامزد شهرداری داکار BBY عبدالله دیوف سار است که وزیر بهداشت فعلی نیز هست، در حالی که رقیب اصلی او بارتلمی دیاز از یووی اسکان وی است. به دلیل ناامیدی داکار جوان از فساد رژیم فعلی و ناتوانی در ایجاد شغل، دیاز احتمالاً در بازی جوانمردانه پیروز خواهد شد.

سوم، و در این راستا، استقلال کمیسیون ملی خودمختار انتخابات (CENA) که بر همه انتخابات شهرداری ها نظارت دارد، زیر سوال رفته است، زیرا همه اعضای CENA توسط رئیس جمهور منصوب می شوند. علاوه بر این، الزام نامزدهای شهرداری به پرداخت 15،000،000 CFA (حدود 25،000 دلار) برای اینکه رقبای واجد شرایط باشند، به بحث جاری در مورد پولی‌سازی سیاست سنگال دامن می‌زند. بنابراین، نتایج انتخابات شهرداری‌ها احتمالاً تأثیر قابل‌توجهی بر نگاه سنگالی‌ها به عادلانه بودن فرآیندهای انتخاباتی کشورشان، از جمله رقابت قانون‌گذاری آتی که قرار است در اواخر سال 2022 برگزار شود، خواهد داشت.

انتخابات ریاست جمهوری آنگولا: آزمونی برای یک اصلاح طلب دوسوگرا

برخلاف سنگال، آنگولا برای مدت طولانی به عنوان یک کشور خودکامه و تک حزبی دیده می شود. در 10 دسامبر 2021، جنبش آزادیبخش خلق آنگولا (MPLA) که به مدت 46 سال بر آنگولا حکومت کرده است، تأیید کرد که ژائو لورنزو، رئیس جمهور فعلی، دوباره نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری اوت 2022 خواهد بود. لورنزو در سال 2017 به قدرت رسید. هیاهوهای بسیار و انتظارات برای آزادسازی سیاسی بیشتر پس از دهه ها کنترل سلف او، خوزه دوس سانتوس. درست مانند BBY فعلی در سنگال، MPLA در سال 2022 با ائتلاف مخالف تازه تأسیس موسوم به جبهه متحد میهنی به رهبری کوستا جونیور از اتحادیه ملی برای استقلال کامل آنگولا (UNITA) روبرو خواهد شد.

در انتخابات 2017، لورنزو برای ایجاد پلتفرمی برای مبارزه با فساد، پایان دادن به خویشاوندی و تنوع بخشیدن به اقتصاد آنگولا به دور از وابستگی آن به درآمدهای نفت و الماس مبارزه کرد. او پس از تصدی مسئولیت، 3 میلیارد دلار سرقت شده از صندوق دارایی دولتی کشور را بازپس گرفت و دختر رئیس جمهور سابق ایزابل دوس سانتوس را به دلیل پولشویی از سمت رئیس شرکت نفت دولتی سونانگول برکنار کرد. لورنزو همچنین چندین فرمان را تصویب کرد که مالکیت انحصاری مشاغل توسط خانواده های خاص را ممنوع می کرد. با این حال، با توجه به شبکه مشتریان متراکم MPLA، منتقدان می گویند که او تلاش های ضد فساد خود را به اعضای خانواده و متحدان رئیس جمهور سابق دوس سانتوس محدود کرده است.

اگرچه لورنزو در ابتدا اجازه گشودگی سیاسی بیشتر، از جمله آزادی بیشتر رسانه ها را داد، اما دولت او در بسیاری از جبهه ها با انتقاد عمومی روبرو شد. در وهله اول شکایات اقتصادی شهروندان ناشی از تورم 30 درصدی قیمت مواد غذایی و نسبت بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی 135 درصدی است که درآمدهای حاصل از هزینه های برنامه های اجتماعی را به سمت خدمات بدهی سوق داده است. او همچنین یک لایحه انتخاباتی بحث برانگیز را در سپتامبر 2021 ارائه کرد که بر اساس آن شمارش آرا به جای هر شهرداری و استان، به صورت متمرکز باید انجام شود، که نظارت بیشتر جامعه مدنی را ممکن می‌سازد. پارلمان تحت سلطه MPLA از این لایحه حمایت کرد، در حالی که درخواست مخالفان برای شناسایی بیومتریک رای دهندگان برای کاهش احتمال تقلب در رای دهندگان را رد کرد. بر خلاف قانون اساسی 2010، او همچنین حداقل سه بار انتخابات محلی را به تعویق انداخت و UNITA را بر آن داشت تا حدس بزند که این تأخیر به دلیل ترس MPLA از از دست دادن کنترل شهرهای اصلی مخالفان است. در همین حال، رئیس جمهور به انتصاب همه شهرداران ادامه می دهد. این تصمیمات و تصمیمات مربوط به آن منجر به چندین تظاهرات ضد دولتی در مقیاس بزرگ در سال 2021 شد که بسیاری از آنها توسط نیروهای امنیتی با شلیک گلوله های واقعی به سمت جمعیت سرکوب شدند.

این رویدادها توانایی لورنزو را برای پیروزی در انتخابات آزاد و منصفانه زیر سوال می برد. در واقع UNITA دولت را به مسدود کردن حساب‌های بانکی او و همچنین هک کردن تلفن‌ها و برنامه‌های پیام‌رسانش متهم می‌کند. رسانه‌های دولتی به گزارش‌های احزاب بازگشتند، در حالی که چندین رسانه خصوصی تعطیل شدند و مانع از رساندن پیام خود توسط مخالفان به رای دهندگان شدند.

انتخابات عمومی کنیا: برخورد تایتان ها

در اوایل ماه جاری، رایلا اودینگا، رهبر مخالفان کنیا، پنجمین نامزدی ریاست جمهوری خود را معرفی کرد. با این حال، سریالی که در میان نخبگان سیاسی در آستانه انتخابات سراسری کشور در 18 مرداد 1391 در جریان بود، برای چندین سال باز شد. در سال 2018، رئیس جمهور اوهورو کنیاتا، رهبر حزب Jubilee، پس از مبارزات انتخاباتی شدیداً داغ آنها در سال 2017، با اودینگو با یک دست دادن نمادین آشتی کرد. سپس این دو سیاستمدار طرح Bridge Building Initiative (BBI) را راه اندازی کردند که برای معرفی تعدادی طراحی شده بود. اصلاحات نهادی اینها شامل اصلاح قانون اساسی برای اجازه دادن به تقسیم قدرت بین رئیس جمهور و نخست وزیر، حذف تاییدیه مجلس از منصوبان ریاست جمهوری و تعیین یک تنظیم کننده برای نظارت بر قوه قضاییه است. کنیا و اودینگا می گویند که اصلاحات به میزان قابل توجهی شکاف های قومی را کاهش می دهد، وحدت بین حزبی را ارتقا می بخشد و همزیستی مسالمت آمیز را تقویت می کند. با این حال، معاون رئیس جمهور کنیاتا، ویلیام روتو، گفت که اگر اصلاحات BBI اجرا شود، نظام سیاسی کشور را کمتر دموکراتیک می کند و شکاف های قومی را تشدید می کند. در نهایت، دادگاه عالی کنیا BBI را غیرقانونی اعلام کرد و مخالفت روتو باعث افزایش خصومت فزاینده بین او و کنیا شد و حمایت دومی از اودینگا و نه روتو به عنوان جانشین او، زمانی که دوره ریاست جمهوری کنیا در سال آینده به پایان می رسد، بیشتر کرد.

روتو و اودینگا که در انتخابات 2007 متحد بودند، اکنون در حال بسیج حمایت مالی و انتخاباتی برای کمپین های خود هستند. اودینگا جنبش دموکراتیک نارنجی خود را در یک اتحاد بزرگتر برای یکی از کنیا، از جمله بسیاری از رهبران سیاسی دیگر گرد آورد. در کشوری که شبکه‌های حمایتی پیچیده تعیین‌کننده‌های مهم نتایج انتخابات هستند، اودینگا با الیگارش‌های کشور، معروف به قبیله کوه کنیا، که سرمایه‌داران تجاری ثروتمندی هستند که نفوذ قابل‌توجهی در میان رای‌دهندگان کیکویو در مرکز کنیا دارند، دوست می‌شود. اودینگا، یک قومیت لو، برای شکست واقع بینانه روت به حمایت در منطقه نیاز دارد. روتو که همچنان معاون رئیس جمهور کنیا است، حزب حاکم Jubilee را ترک کرد و حزب متحد نمایندگان را در اوایل سال جاری تشکیل داد. با وجود اینکه یکی از ثروتمندترین افراد کشور بود، فقرا و بیکاران را بسیج کرد و خود را یک «کلاهبردار» محض معرفی کرد که در جوانی شروع به جوجه فروشی کرد.

به عنوان نشانه اولیه نگرانی در مورد بی علاقگی رای دهندگان، شهروندان فاقد صلاحیت در ثبت نام انبوه رای دهندگان کمیسیون مستقل انتخابات (IEBC) در اکتبر 2021 شرکت کردند. برخی از کنیایی ها گفتند که به دلیل ادعاهایی مبنی بر مشاهده تخلفات انتخاباتی در انتخابات 2017، از ثبت نام خودداری کردند. تحت رهبری رئیس IEBC Waffula Chebukati، که همچنان موقعیت خود را حفظ می کند. با توجه به سابقه اخیر کنیا از نظرسنجی های خشونت آمیز و رقابتی، این احتمالا یکی از پربیننده ترین انتخابات سال آینده خواهد بود.

نتیجه

سنگال، آنگولا و کنیا در اجلاس سران دموکراسی پرزیدنت بایدن در اوایل دسامبر 2021 شرکت کردند. همراه با بسیاری از برنامه های پیش رو که در طرح 424.4 میلیون دلاری ریاست جمهوری برای تجدید دموکراتیک ارائه شده است، بر نیاز به تقویت نهادهای مستقل تأکید می شود. به ویژه رای دهندگان و قوه قضائیه، و همچنین اصلاحات در تامین مالی مبارزات انتخاباتی که مشارکت را متنوع می کند و حمایت را نرم می کند. چنین تلاش‌هایی برای منصرف کردن شهروندان آفریقا – و جاهای دیگر – از جدایی بی‌ثبات یا خشونت بی‌ثبات‌کننده، و همچنین افزایش اعتماد به مشروعیت انتخابات به‌عنوان مکانیزم واقعی برای ترویج دموکراسی‌سازی ضروری است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themespragmatic slotlarıNovagrahipercasino bedava bonuskorsan taksielf bar 5000Omegleaviator sinyal hilesiMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahisVan Escortdeneme bonusu veren sitelerbahis siteleriBağlama büyüsü