خطر اوج‌گیری دوباره کرونا در کمین شاهرودی‌ها

[ad_1]

همزمان با آغاز همه گیری ویروس کووید-۱۹ در کشور  ، شهرستان شاهرود به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی تهران – مشهد و نیز همسایگی با استان های شمالی یکی از مراکز اصلی شیوع این ویروس در کشور به شمار می رفت. این موضوع سبب شد تا به سرعت ستاد مبارزه با کرونا در این شهرستان تشکیل شود و دستگاه های اجرایی، نظامی و انتظامی به همراه گروه های مختلف مردمی برای اجرای توصیه‌های پزشکان و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بسیج شوند.

 مسئولان این دانشگاه پس از انتشار اخبار مبنی بر گسترش این ویروس در چین ، با دوراندیشی ستاد دانشگاهی مبارزه با کرونا را از بهمن ۹۸ تشکیل و اقداماتی نیز در راستای ایجاد آمادگی و تأمین تجهیزات حفاظتی انجام داده بودند.

 شیوع کرونا در شرق استان سمنان در تعطیلات نوروز همراه با بسیاری دیگر از نقاط کشور به اوج رسید اما با تلاش مسئولان و همکاری مردم به تدریج از تعداد موارد ابتلا کاسته شد؛ تا این که سوم خرداد رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از قرارگرفتن ۲ شهرستان زیر پوشش این دانشگاه در وضعیت سفید خبر داد.

حال با گذشت حدود ۲۰ روز ، اینگونه به نظر می رسد که مراقبت های فردی در میان مردم این منطقه رنگ باخته و از گوشه و کنار از برگزاری محفل های خانوادگی و دوستانه بدون رعایت نکات بهداشتی خبر می رسد. در خیابان ها کمتر کسی با ماسک دیده می شود. عده ای گرمای هوا و عده ای نیز پایان یافتن کرونا در شاهرود را دلیل استفاده نکردن از ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده می دانند.

در بانک ها و دفترهای پیشخوان همچنان دیواره های پلاستیکی میان کارکنان و مراجعان فاصله ایجاد کرده است، اما فاصله گذاری میان مراجعان به خوبی رعایت نمی شود.

مراکز تفریحی و بوستان ها نیز این روزها به مکان های پرطرفدار و پررفت و آمد بین مردم تبدیل شده اند و باور غلط به منتقل نشدن ویروس در هوای آزاد نخستین دلیل آنان برای حضور در این مکان ها است.

وضعیت سفید به معنای پایان کرونا نیست

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در گفت و گو با ایرنا، با ابراز نگرانی از ادامه این روند افزود: اعلام وضعیت سفید در شهرستان های شاهرود و میامی به معنای پایان یافتن همه‌گیری این بیماری نیست و کرونا همچنان تهدیدی برای مردم این ۲ شهرستان به شمار می‌رود.

احسان بینش اظهار کرد: متاسفانه در چند روز گذشته مراجعه مردم به مراکز درمانی و بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود افزایش یافت و ادامه این روند می تواند منطقه سفید زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود را به وضعیت زرد و حتی قرمز بازگرداند.

وی با تأکید بر ضرورت رعایت اصول بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌وشوی مرتب دست‌ها یادآور شد: شهروندان به ویژه سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای همچنان با پرهیز از رفت و آمد و مسافرت های غیرضروری و شرکت نکردن در آیین‌های جشن و سوگواری، به کاهش شیوع بیماری و قطع زنجیره انتقال کمک کنند.

خطر بازگشت شاهرود به وضعیت زرد و قرمز کرونایی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با بیان اینکه بیشتر استان های کشور و بسیاری از شهرستان‌های همسایه شاهرود با موج جدید همه‌گیری کرونا روبه‌رو هستند و از نظر شاخص بستری در وضعیت زرد و یا قرمز قرار دارند، ابراز کرد: درحوزه زیر پوشش این دانشگاه، ۲ شهرستان شاهرود و میامی از یک ماه قبل در وضعیت کم خطر قرار گرفت و در این مدت هم تلاش های مدافعان سلامت با بیماریابی، پیگیری و مراقبت فعال در همه سطوح ادامه یافت.

رضا چمن، عملکرد آزمایشگاه تشخیص تخصصی دانشگاه را نیز بسیار مطلوب دانست و گفت: بیشتر موارد شناسایی شده در یک ماه گذشته با نمونه گیری گسترده از مراجعه های سرپایی و همچنین از موارد با سابقه تماس بود و به صورت پراکنده موارد اندکی بدحال و بستری در شرق استان وجود داشت.

وی با بیان اینکه با توجه به ارتباطات گسترده بین مناطق مختلف خطر سیر صعودی شیوع ویروس منطقه زیرپوشش این دانشگاه را نیز تهدید می کند، تأکید کرد: انتظار می رود که مردم شاهرود و میامی با جدیت و حساسیت بیشتری نکات بهداشتی و اصول پیشگیری فردی را رعایت کنند.

رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در شاهرود در حالی در بین مردم کمرنگ شده است که هنوز بسیاری از خانواده ها درگیر امتحانات دانش آموزان و دانشجویان خود هستند. با پایان یافتن فصل امتحانات و آزاد شدن وقت فرزندان نیز بیش از پیش بیم آن می رود که سفرهای بین شهری و رفت و آمدهای خانوادگی از سر گرفته شود. در نتیجه باید از هم اکنون برای اطلاع رسانی و آگاهی‌بخشی درباره خطرات ادامه رفتارهای پرخطر شهروندان اقدام کرد.

شهرستان های شاهرود و میامی در مجموع با بیش از ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان سمنان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شاهرود است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر روز چهارشنبه ، ۱۷۷ هزار و ۹۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۸۵۰۶ تن هم جان باختند.

کرونا مانند سایر ویروس‌های تنفسی است که در افراد دارای نقص ایمنی مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و دارای بیماری‌های خودایمنی می‌تواند خطرناک باشد. 

کرونا یک ویروس ناشناخته است و تنها راه مقابله با آن رعایت بهداشت فردی،فاصله اجتماعی و حاضر نشدن در اجتماعات و محافل عمومی است. 

[ad_2]

Source link