برداشت محصول جو از مزارع استان اردبیل آغاز شد

[ad_1]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: برداشت محصول جو از مزارع دیم و آبی سه شهرستان بیله‌سوار، پارس آباد و اصلاندوز در شمال استان با استفاده از یک هزار و ۴۰۰ دستگاه کمباین آغاز شده است.

احمد شهریار روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اختصاص ۲۷ هزار هکتار از اراضی آبی و ۷۵ هزار هکتار از اراضی دیم این استان به کشت محصول جو گفت: برداشت محصول از مزارع آبی و دیم سایر مناطق استان نیز به تدریج تا یک ماه آینده انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‎شود که امسال ۱۸۵ تا ۲۰۰ هزار تن محصول جو از مزارع استان اردبیل برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از فراهم شدن مقدمات خرید تضمینی محصول برداشت شده جو در استان اردبیل خبر داد و افزود: برای این منظور شرکت خدمات و پشتیبانی امور دام آماده خرید تضمینی به نرخ رسمی ۱۶ هزار و ۳۰۰ ریال است.

وی اضافه کرد: با وجود پیش‌بینی خرید تضمینی، به علت نیاز استان به جو و فروش محصول برداشت شده با نرخ‌های بالاتر در بازار آزاد، کشاورزان رغبتی برای فروش محصول خود به نرخ تضمینی ندارند.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید بیش از ۶۰۰ هزار تن گندم، ۷۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور را دارد.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با ۲۹۵ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

[ad_2]

Source link