امسال بیش از ۱۰۰۰ تن گیلاس در اشنویه برداشت می‌شود

امسال بیش از ۱۰۰۰ تن گیلاس در اشنویه برداشت می‌شود

[ad_1]

نجم‌الدین احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به طور میانگین از هر هکتار باغ بارور این شهرستان، هشت تُن محصول برداشت می‌شود اما امسال با توجه به شرایط آب و هوایی در زمان گل‌دهی، میزان برداشت در مقایسه با پارسال کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی مستعد کشت گیلاس بوده و سطح زیر کشت این محصول به ۳۸۰ هکتار رسیده که از این میزان ۱۸۰ هکتار بارده و ۲۰۰ هکتار غیربارده است.

وی اضافه کرد: ارقام گیلاسی که در اشنویه کشت می شود، شامل تکدانه‌ای مشهد، خوشه‌ای، زرد دانشکده، سفید ارومیه و نوع محلی به نام (خومالی) است که این نوع گیلاس مزه و کیفیت عالی و خواهان زیادی دارد.

سرپرست جهاد کشاورزی اشنویه گفت: آغاز برداشت گیلاس در خرداد بوده و ۳۵ تا ۴۵ روز طول می کشد و در فصل برداشت گیلاس بیش از هفت هزار نفر روز به صورت مستقیم مشغول به کار می شوند و بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال گردش مالی به وسیله گیلاس ایجاد می شود.

«احمدی» با بیان اینکه باغداران این شهرستان از کمترین میزان سم استفاده می کنند، افزود: با توجه به شرایط اقلیمی و قدمت طولانی در کشت گیلاس و کیفیت عالی این محصول اشنویه به عنوان پایتخت گیلاس معرفی شده است.

وی اضافه کرد: تلاش جهاد کشاورزی و مسوولان این است که از پایه بذری به سمت پایه رویشی برسیم که از نظر مقاومت به افت دما، عملکرد و کیفیت بهتر است.

شفافیت رنگ، طعم و عطر مطبوع و کیفیت مطلوب گیلاس اشنویه موجب شده تا این محصول مشتریان زیادی در داخل و خارج از کشور برای خود دست و پا کند.

گیلاس اشنویه طرفداران زیادی در داخل و خارج از کشور دارد که همه ساله علاوه بر تامین بخشی از بازار مصرف داخلی، قسمتی از آن نیز به کشورهای عراق، روسیه و ارمنستان صادر می‌شود.

شهرستان مرزی اشنویه در جنوب آذربایجان غربی واقع است و بیش از ۷۴ هزار نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>